Šest z deseti občanů Evropské unie uvádí, že má kvůli finanční problémy kvůli krizi vyvolané šířením nákazy koronavirem. Téměř třetina dotázaných v průzkumu, který si nechal vypracovat a zveřejnil Evropský parlament, hlásí výpadky příjmů.
V šetření bylo podle agentury DPA dotázáno 21 tisíc lidí ve 21 zemích. Třicet procent respondentů připustilo úbytek příjmů a 23 procent lidí uvedlo, že jsou postiženi takzvaným kurzarbeitem, tedy nuceným zkrácením pracovní doby, nebo nezaměstnaností. Čtrnáct procent dotázaných má problémy platit nájemné a účty nebo splácet půjčky.
Každý desátý respondent přiznal, že musel požádat o pomoc rodinu nebo přátele. Tři procenta uvedly, že očekávají bankrot.
Většina oslovených vyjádřila nespokojenost s krizovou reakcí EU na koronavirovou krizi. Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že opatření EU proti pandemii znají, ale jen 42 procent je s nimi spokojeno. Devětašedesát procent účastníků průzkumu uvedlo, že EU by měla mít v podobných krizích více kompetencí. Sedmapadesát procent dotázaných požadovalo více vzájemné solidarity mezi unijními státy.