EU: <span>Agresorem je Gruzie</span>. Saakašvili mluví o idiotech

Zahraničí
30. 9. 2009 15:30
Gruzínští vojáci v Cchinvali.
Gruzínští vojáci v Cchinvali.

Gruzínští vojáci v Cchinvali.První výstřely ve válce s Ruskem loni v srpnu vyšly z gruzínských zbraní. Gruzie je tedy hlavním viníkem krvavého konfliktu, který mimo jiné vyostřil vztahy mezi Moskvou na straně jedné a EU a USA na straně druhé. Část viny ale nese i Rusko, které konflikt vyprovokovalo. 

K tomuto závěru došla mezinárodní komise expertů pod vedením švýcarské diplomatky Heidi Tagliaviniové, která na žádost Evropské komise analyzovala konflikt mezi oběma zeměmi. O obsahu zprávy kolují už týdny neoficiální informace, takže její dnešní zveřejnění v Bruselu není tak velkým překvapením.

Od bleskové války loni v srpnu, která skončila drtivou porážkou Gruzie a vyhlášením nezávislosti jejích dvou separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie, se obě země navzájem obviňují z jejího rozpoutání.

Vše o konfliktu na Kavkaze najdete ZDE

Mezinárodní tým vyšetřovatelů vedla z pověření EU Taglivianiová.Gruzínský prezident Michail Saakašvili tvrdí, že reagoval na pokus ruské armády o invazi na území Gruzie; Moskva argumentuje tím, že byla nucena zasáhnout na obranu národů obou povstaleckých republik.

Podle závěrů zprávy nic nedokazuje, že v době, kdy gruzínské síly v noci ze 7. na 8. srpna zahájily nepřátelské akce o získání kontroly nad vzpurnou Jižní Osetií, by probíhala invaze ruských jednotek na území této oblasti. Gruzie tehdy bombardovala hlavní město Jižní Osetie Cchinvali.

Zpráva ale nešetří ani Rusko. Podle ní nese Moskva svou část odpovědnosti za konflikt, protože týdny a měsíce před válkou prováděla strategii stupňování napětí v obou povstaleckých provinciích a kolem nich.

Ruští vojáci a gruzínští civilisté.Ve zprávě je údajně Rusko obviněno také z toho, že porušovalo mezinárodní právo, zejména vtrhlo během konfliktu na gruzínské území mimo hranice Jižní Osetie. Je mu také vytýkáno, že vydávalo ruské pasy obyvatelům Abcházie a Jižní Osetie, což vedlo k nárůstu napětí s Gruzií.

„Učinili jsme odpovědné, čestné a jasné závěry," řekl zdroj blízký komisi, který zároveň zdůraznil, že smyslem, zprávy není přilévat znovu oleje do ohně mezi oběma znesvářenými zeměmi.

"Nechceme, aby naše zpráva byla podkladem pro nové soudní stíhání," uvedl tento zdroj. "Pokud můžeme přispět k hlubšímu uvědomění, potom jsme udělali dobrou práci," dodal.

Co dělali při útoku američtí vojáci?

I když zpráva klade odpovědnost za rozpoutání konfliktu i na Rusko, vyznívá hůře pro Gruzii, která se celou dobu vydává za oběť ruské agrese.

Zraněná Gruzínka.Na analýzu reagoval už před několika týdny gruzínský prezident Saakašvili, který v době konfliktu neblaze proslul žvýkáním své kravaty, slovy: „Existují nějací idioti, kteří říkají, že válku jsme zahájili my."

Zpráva, na níž se podílelo 19 expertů, specialistů na mezinárodní právo, na lidská a humanitární práva, kteří se opírali o vojenské a historické dokumenty, bude dnes předána stranám, kterých se to týká.

Nejasné zatím zůstává, jak se tým diplomatky Taglaviniové vyrovnal s rolí USA a EU v rozhodujících dnech konfliktu. Dosud totiž není mimo jiné jasné, co dělalo osudnou noc zahájení útoku asi 150 amerických vojenských poradců, kteří v Gruzii působili.

Zpráva byla dnes vyvěšena na internetových stránkách komise.

Vojáci USA cvičí gruzínské kolegy.

Foto: Profimedia, ČTK/AP a Reuters

   

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ