Evropská komise spustila internetovou platformu národních politik mládeže. Projekt Youthwiki bude shromažďovat informace o tom, jak jednotlivé členské státy EU podporují aktivity pro mladé lidi a kolik na ně dávají peněz. V ČR bude obsah databáze podle instrukcí Evropské komise spravovat Analytická sekce České rady dětí a mládeže (ČRDM). Zatím do ní vložila data ze zhruba 900 různých oficiálních dokumentů, statistik či webů.
"V celkové perspektivě se jedná o jedinečný a asi i nejobsáhlejší zdroj informací o politice mládeže, a to dokonce v evropsky porovnatelném formátu. Zajímavá ale nemusí být Youthwiki jen pro bruselské úředníky a odborníky, ale i u nás doma - dává nám obraz toho, jak aktivity ČR v oblasti mládeže vidí Evropa, kde se nám daří, kde máme slabiny a co by se mohlo zlepšit," uvedl Jan Husák z Analytické sekce ČRDM.
On-line encyklopedie se zaměřuje hlavně na národní politiky, nevládním organizacím se věnuje v dílčích otázkách, sdělila mluvčí ČRDM Soňa Polak. Nyní obsahuje například data o vzdělávání mladých lidí, jejich zaměstnanosti, zdraví a blahobytu, účasti na společenském dění nebo dobrovolnictví. Informuje také o tom, jaký má mládež vztah ke kultuře, k sociálnímu začleňování či obecně ke světu. Pokrývá tak osm hlavních oblastí evropské spolupráce, které na podporu mladých vymezila strategie EU v letech 2010 až 2018.
Příspěvek ČRDM do Youthwiki podle Polak v tuto chvíli čítá informace z přibližně 50 stránek různých oficiálních zdrojů, jako jsou politické strategie, dotační programy, výroční zprávy, statistiky, ale i odborná literatura a weby veřejných institucí. Obsah databáze se bude pravidelně aktualizovat.