Týden před svou vrcholnou schůzkou země Evropské unie váhají nad formou, jakou by bylo zapotřebí dát "zárukám", jež požaduje Irsko pro uspořádání opakovaného referenda o lisabonské smlouvě. Obávají se, že by by se mohla znovu otevřít debata o celém textu, a to zvlášť v Británii.
Irsko loni v referendu lisabonskou smlouvu o reformě evropských institucí odmítlo. Teď jeho vláda chystá nové referendum, ale v zájmu odvrácení opětného odmítnutí chce po EU záruky v záležitostech, na které jsou irští voliči zvlášť hákliví.
ČTĚTE TAKÉ: Ganley uznal prohru. Nebude agitovat proti Lisabonu
Šéf euroskepitků: Klaus ukázal, že Irsko není samo
Irský velvyslanec při EU měl dnes svým kolegům předložit návrh protokolu ohledně slíbených garancí. Jde o nezpochybnění vojenské neutralita Irska, jeho daňové autonomie a zákazu potratu a o zachování zásady, že každá členská země unie bude mít svého člena Evropské komise.
Schůzka byla ale nakonec odložena na úterý, tedy den před zahájením vrcholné schůzky, kde by měly být tyto záruky schváleny.
"Rozhodli jsme se pokračovat v konzultacích, aby bylo možné dospět k textu, s nímž by byl všeobecný souhlas a kolem něhož by nebyly příliš dlouhé diskuse," vysvětlil podle AFP jeden diplomat.
"Jde o to, aby se smlouva znovu neotvírala. Jsou země, které ji ještě neratifikovaly, a země, které jsou vystaveny vnitřním tlakům," dodal.
Protokoly potřebují 27 podpisů
Řečeno jasně - "protokol" k lisabonské smlouvě by mohl znovu rozpoutat debatu ve Velké Británii, kde konzervativci nadhodili možnost předložit smlouvu k referendu, i když už byla ratifikována.
Podle ní by tomu mohlo být stejně v České republice a v Polsku, kde se prezidenti Václav Klaus a Lech Kaczyński zdráhají smlouvu, už schválenou v parlamentu, definitivně potvrdit.
Jde o to, že protokol má stejnou hodnotu jako sama smlouva, a tudíž by vyžadoval ratifikaci všemi 27 zeměmi, podotýká agentura.
Evropští vůdci v prosinci nadhodili možnost ratifikovat protokol o zárukách ve stejnou dobu, kdy by byla k ratifikaci předložena smlouva o přistoupení příští země k unii.
Teď ale některé státy považují tuto proceduru za příliš riskantní. Podle jiného diplomata tedy navrhují, aby byly tyto záruky vyhlášeny prostým "prohlášením", které by sice bylo z právního hlediska méně pevné, ale nepodléhalo by ratifikaci.
Foto: ČTK/AP, Reuters