EU zatěžuje <span>boj o moc</span> mezi Berlínem a Paříží

Zahraničí
26. 2. 2008 09:05
Zemědělská politika, trvalý bolehlav EU.
Zemědělská politika, trvalý bolehlav EU.

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy.Dvě odřeknuté vrcholné bilaterální schůzky mezi Německem a Francií vrhají jasné světlo na napjaté vztahy mezi oběma zakladatelskými členy Evropské unie. Mocenský boj mezi Paříží a Berlínem o "Středomořskou unii" a Evropskou centrální banku ztěžuje práci už i v neoficiálním hlavním městě unie Bruselu.

Diplomaté se obávají otevřené krize, až Francie 1. července převezme na půl roku předsednictví společenství s téměř 500 miliony obyvatel.

Setkání německého ministra financí Peera Steinbrücka s jeho francouzskou kolegyní Christinou Lagardeovou v Paříži bylo v pondělí zrušeno překvapivě a na poslední chvíli.

Francouzsko-německý motor se zadřel

Zemědělská politika, trvalý bolehlav EU.Již koncem předchozího týdne bylo oznámeno, že se prezident Nicolas Sarkozy a kancléřka Angela Merkelová nesetkají 3. března v bavorském Straubingu, jak bylo plánováno.

Důvodem byly prý termínové potíže Sarkozyho. Oba se ale přesto prý sejdou večer 3. března na zahájení veletrhu výpočetní techniky CeBIT v Hannoveru.

Diplomaté ujišťují, že každodenní práce rad ministrů v Bruselu, kde Německo a Francie zasedají spolu s 25 dalšími zeměmi za jedním stolem, nebude kvůli tomuto vývoji ohrožena. Berlín a Paříž spolupracují velmi dobře v průmyslové a energetické politice. Obě země se například vehementně brání plánu Evropské komise přimět velké energetické koncerny k větší vzájemné konkurenci a snížení cen.

Konec ohledů, je tu Realpolitik

V zahraniční a finanční politice se naopak objevují ostré rozpory. Sarkozy chce v červenci spolu s jižními sousedy EU založit určitou "unii středomořských zemí". Berlín se obává určitého rozštěpení EU a prosazuje energicky, aby byl respektován rámec dosavadních institucí EU.

Evropská centrální banka ve Frankfurtu nad Mohanem.Usmiřovací pokusy Paříže zatím selhaly. Není totiž stále jasné, zda se na kontroverzním podniku mají vedle Německa rovnoprávně podílet i všechny ostatní členské země EU. V politice vůči Africe jsou také rozpory. Německo například nevyšle žádné vojáky do mírových jednotek EU v Čadu, zatímco Francie do tamní pouště vysílá 2100 mužů.

Paříž a Berlín jsou již dlouho v klinči kvůli Evropské centrální bance. Zatímco Francie od frankfurtské banky požaduje snížení úroků pro povzbuzení hospodářství, odmítá Německo všechny politické vlivy na banku. Pozorovatelé mluví o sporu vyznání. Právě kvůli tomuto sporu panují v německé vládě značné výhrady vůči Sarkozyho plánu na svolání summitu zemí evropského měnového systému.

Zasvěcenci poukazují na to, že po každé výměně vládnoucích týmů v Paříži nebo Berlíně to vždy určitou dobu trvalo, než se šéfové začali snášet. Někteří diplomaté se ale ptají, zda impulzivní Sarkozy vůbec kdy najde společnou vlnu s uvážlivou kancléřkou.

"Spontánní překvápka" nejvyšších představitelů mezi sebou by ztížila francouzské předsednictví EU, míní jeden z nich. "To jsou skutečnosti, které je třeba zakalkulovat." Sarkozyho předchůdce Jacques Chirac připomněl na summitu EU v roce 2002 "dynamickou shodu" mezi Francií a Německem. "Pokud tato shoda existuje, Evropa funguje. Pokud shoda nebude, Evropa se zastaví."

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ