Čtyři měsíce před květnovými volbami do Evropského parlamentu průzkumy v jednotlivých zemích naznačují vítězství dosud nejsilnějších lidovců před socialisty. Ztráty mohou utrpět liberálové a Zelení, naopak posílit by mohli radikálové na levém i pravém okraji politického spektra.
Vyplývá to z předvolebního trendu, který byl dnes představen v Bruselu.
Evropské lidové straně (EPP) předpovídá zisk 232 mandátů v Evropském parlamentu místo dosavadních 274 křesel. Socialisté by si mohli naopak polepšit ze současných 194 poslanců na 219.
Méně příznivé vyhlídky mají podle tohoto předvolebního trendu evropští liberálové (ALDE), kteří si mohou pohoršit ze stávajících 85 zákonodárců na 60, i Zelení, kterým hrozí oslabení v europarlamentu z nynějších 58 mandátů na 37.
S méně poslanci by se podle tohoto trendu museli spokojit také konzervativci (ECR) a euroskeptická Evropa svobody a demokracie (EFD).
Výrazně naopak může narůst počet takzvaných nezařazených, kteří by se mohli rozdělit do třech skupin.
Nejsilnější z nich může být spojená krajní pravice, v níž chtějí spolupracovat radikální strany vedené Nizozemcem Geertem Wildersem či Francouzkou Marine Le Penovou s kontroverzním maďarským Jobbikem, řeckým Zlatým úsvitem a dalšími. Trend jim předpovídá dohromady 37 křesel.
Evropská pravice si vytkla za cíl vytvořit v příštím Evropském parlamentu vlastní frakci. Na tu potřebují minimálně 25 poslanců z nejméně sedmi členských států EU. Právě druhá podmínka ale může být pro pravicovou formaci problém, neboť maďarští a řečtí pravičáci už oznámili, že by do společné frakce nevstoupili.
Budoucí europarlament bude mít 751 křesel, z nichž 21 připadne českým zástupcům.