Zasedání rady OSN
Evropa ostře kritizuje Saúdskou Arábii kvůli lidským právům
07.03.2019 15:45
Nejméně 36 zemí, včetně všech 28 členských států Evropské unie, ve čtvrtek na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě podepsalo prohlášení kritizující stav lidských práv v Saúdské Arábii. Informují o tom zahraniční média. Podle agentury Reuters jde o první takové pokárání Rijádu od vzniku Rady pro lidská práva, která od roku 2006 dohlíží na dodržování lidských práv ve světě a podává o situaci zprávy.
Text vyzývá saúdskoarabské úřady k propuštění aktivistek hájících lidská práva a ke spolupráci s mezinárodním vyšetřováním vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu z loňského 2. října.
Saúdská Arábie připustila, že novináře žijícího v exilu v USA zavraždilo speciální komando vyslané z Rijádu. Tvrzení, že byl do vraždy zapleten korunní princ Muhammad bin Salmán, však Saúdská Arábie kategoricky odmítá. V souvislosti s vraždou je v zemi souzeno 11 osob.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová už ve středu Saúdskou Arábii vyzvala k propuštění aktivistek, které jsou údajně ve vazbě mučeny. Úřady je viní z poškozování zájmů Saúdské Arábie.
Aktivisté tvrdí, že některé ženy, včetně těch, které se zasazovaly o právo na řízení automobilu, byly vystaveny elektrickým šokům, bičování, sexuálním útokům a dalším formám mučení.
"Je úspěchem Evropy, že jsme se na tomto dokázali sjednotit," řekl agentuře Reuters jeden ze zástupců EU.
Podle DPA je kritika neobvykle jasná. "Jsme zvlášť znepokojeni používáním protiteroristických zákonů a dalších bezpečnostních ustanovení proti lidem, kteří pokojně uplatňují svá práva a svobody," stojí v prohlášení, které dnes jménem 36 zemí přečetl zástupce Islandu Harald Aspelund.
"Obhájci lidských práv a skupiny občanské společnosti by měly hrát důležitou roli v reformním procesu, který království sleduje," píše se dále v prohlášení.
Pod prohlášení se kromě evropských států podepsaly například také Austrálie nebo Nový Zéland.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.