Dvouletý obzor
Evropská komise dala zelenou Chorvatům v EU
10.06.2011 12:05 Aktualizováno 10.06. 13:12
Chorvatsko dostalo od Evropské komise zelenou ke vstupu do Evropské unie. Předseda EK José Barroso oznámil, že komisařský sbor doporučil členským zemím nyní sedmadvacetičlenné unie, aby s touto balkánskou zemí uzavřely poslední nedokončené kapitoly přístupových jednání.
Pokud k tomu státy přistoupí, což se dá předpokládat, bude následovat vypracování přístupové smlouvy a její ratifikace v jednotlivých členských zemích.
"Dnešek je historickým dnem pro Chorvatsko i pro Evropskou unii," prohlásil Barroso. "Vytváří to cestu k tomu, aby se Chorvatsko mohlo stát od 1. července 2013 osmadvacátým členem EU.“ Současně dodal, že jde zatím jen o předběžné datum navrhované komisí, o němž ještě budou rozhodovat členské státy. Země EU musejí rozšíření jednomyslně podpořit, aby k němu mohlo dojít. Zájem vstoupit v roce 2013 vyjádřil opakovaně i Záhřeb.
"Jestliže jednání o přistoupení skončí opravdu do konce června a jestliže bude smlouva o přistoupení podepsána do konce roku, tak považuju rok a půl na ratifikaci ve všech členských státech za dostatečně dlouhé období pro dokončení ratifikačního procesu," řekl eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Politické překážky ze strany členských zemí neočekává.
K rozšíření se vyjádřila i eurokomisařka Viviane Redingová. Ta v Lucemburku řekla, že ještě před rokem by si těžko uměla představit, že komise takové doporučení vydá. Dodala však, že nyní tak činí s klidným svědomím a je s výsledkem spokojená.
Přístupová jednání v podstatě znamenají, že ve více než třech desítkách oblastí kandidátská země slaďuje své domácí právo a normy s těmi evropskými. K tomu, aby mohla země přistoupit, je třeba uzavřít všechny tyto kapitoly, které se dotýkají například reforem justice, rybolovu či zajištění volné hospodářské soutěže.
Komise či některé země EU Záhřeb v minulosti kritizovaly například za nedostatečný pokrok v justičních reformách či boji proti korupci. "Komise ani já osobně nepochybujeme o tom, že (Chorvatsko) je hodno doporučení stát se 28. státem Evropské unie," řekl dnes nicméně Füle. Současně ale podotkl, že komise bude až do vstupu Chorvatska bedlivě dohlížet na to, zda tato balkánská země plní všechny podmínky a závazky, které unii dala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.