Slabina současné Evropské unie spočívá v tom, že to příliš často vypadá, jako by antievropští populisté a extremisté poráželi tradiční politiky díky své bezmezné sebedůvěře a zápalu pro věc. V projevu před poslanci Evropského parlamentu (EP) to ve středu řekl slovenský prezident Andrej Kiska. "Potřebujeme silné vedení, více důvěry a oddanosti, když jednáme a mluvíme ve jménu EU," dodal. Byl to první proslov slovenského prezidenta na půdě EP od vstupu země do EU v roce 2004.
Unie podle Kisky není potápějící se loď ani nepotřebuje radikální reformu způsobu fungování. "Ty nejpalčivější problémy mohou být vyřešeny tím, že dokončíme, co jsme před lety začali. Platí to pro eurozónu, "schengen" nebo jednotný trh," uvedl Kiska. Evropská unie se podle něj potřebuje také přeměnit v mocnějšího globálního hráče a neměla by upustit od dalšího rozšiřování.
Kiska připomněl, že Slovensko si za dva dny připomene výročí sametové revoluce, kdy země učinila "první kroky k demokracii". Slovensko je podle něj nyní hrdou, svobodnou a demokratickou zemí, jejíž občané mohou volně cestovat po EU a používat stejnou měnu jako země z opačné strany někdejší železné opony. "Nic z toho by nebylo možné bez přitažlivé síly a prosperity evropského projektu," řekl Kiska. Úspěch Slovenska je úspěchem evropské integrace, dodal.
Kiska také poznamenal, že ve světle "naprostého pesimismu" posledních let je téměř nepatřičné mluvit o úspěchu. Pochybnosti ohledně schopnosti EU čelit krizím a překonat současné potíže jsou podle něj přehnané, ale neznamená to, že by nebyly nebezpečné. "Nejsem zde tedy proto, abych zlehčoval nebezpečí populismu, nacionalismu a extremismu, podporovaných nespokojeností v naší společnosti a prohlubovaných profesionálně řízenou propagandou," dodal prezident. Kiska také zdůraznil, že nechce podceňovat důsledky odchodu Británie z EU ani opravdové výzvy, které je třeba řešit, jako je měnová unie nebo ochrana hranic.
Slovenský prezident odmítl názor, že v "architektuře EU jsou podstatné vady, které nás dovedou do chmurné budoucnosti". Odsoudil také "oblíbené" svalování viny na Brusel ve chvílích, když je třeba zakrýt některé akutní domácí politické problémy.
Kiska rovněž vyzval ke společnému postupu proti bezprostřední a nebezpečné hrozbě, kterou je podle něj ruská propaganda a informační válka. "Propaganda má skutečné dopady na naše každodenní životy, utváří náladu v EU a ovlivňuje postoje občanů," řekl Kiska. Rusko je ve své snaze destabilizovat Evropu stále troufalejší a je připraveno využít za tímto účelem každé situace, uvedl slovenský prezident, který se na závěr svého projevu předneseného v angličtině dočkal ovací vestoje.