Exoti v partajní šedi. Kuriózní poslanci v parlamentu EU
09.06.2009 16:45
Příštích pět let bude často šedivou práci Evropského parlamentu opět oživovat skupinka nevšedních zákonodárců, kteří vybočují z běžného profilu průměrného člena této jediné přímo volené unijní instituce. Do EP se totiž dostala například krásná chráněnka italského premiéra Silvia Berlusconiho a bývalá účastnice soutěže Miss Itálie Barbara Materaová, rumunský fotbalový magnát zapletený do kriminálních aférek George alias Gigi Becali nebo finský pravoslavný kněz Mitro Repo. Toho církev kvůli mandátu dočasně zbaví kněžství.
Osmadvacetiletá křehká blondýnka Materaová se do europarlamentu dostala za Berlusconiho pravicovou stranu Lid svobody v době, kdy v Itálii jen pomalu utichá další aféra spojená s osobním životem premiéra. Na veřejnost totiž během voleb proklouzly fotografie nahých Berlusconiho přátel v jeho vile na Sardinii.
Berlusconiho manželka, která kvůli aférám svého muže zažádala o rozvod, skupinku krásek kandidujících za Berlusconiho stranu ve volbách nazvala "rozptýlením pro císaře".
ČTĚTE TAKÉ: Choť zuřila. Berlusconi stáhnul krásky z kandidátky
Evropští extremisté slaví. V parlamentu se ale rozplynou
Své cíle v evropské politice Materaová pro italský list Corriere della Sera představila v kondenzované podobě. "V mém srdci byly vždy dvě věci. Víra v otce Pia (italského svatého) a sen stát se tanečnicí...
Vím, co zmůžu udělat," řekla Materaová s tím, že "politiku miluje".
Materaová není jedinou zajímavou italskou osobností, která bude čeřit vody při práci Evropského parlamentu v Bruselu a Štrasburku.
Europoslancem se stane i italský novinář a spisovatel egyptského původu Magdi Cristiano Allam, který je vášnivým obhájcem Izraele a ostrým kritikem islámských radikálů. Sedmapadesátiletý Allam, který vyrostl v muslimské rodině, v loňském roce konvertoval ke katolicismu a od té doby je vášnivým, podle některých hlasů až hysterickým bojovníkem za křesťanské hodnoty.
Allam žije už šest let pod stálou policejní ochranou kvůli svým názorům na islám. První výhrůžky obdržel po ostrém odsouzení palestinského radikálního hnutí Hamas.
Další zásobárnou originálních europoslanců pro příštích pět let je Rumunsko. Pozornost k sobě poutá třeba úspěšná kandidatura dcery rumunského prezidenta Traiana Baseska Eleny.
Tato devětadvacetiletá bývalá modelka se kvůli svým aférkám často dostávala na první stránky v rumunských médií. Rozruch svého času vyvolala tím, že podpořila legalizaci marihuany, což bylo na rumunskou konzervativní společnost příliš.
Mezi její politické cíle patří podpora dětí migrujících pracovníků v EU nebo rozvoj delty Dunaje.
Skoro stejně velkou pozornost vyvolal i nový evropský zákonodárce a rumunský magnát padesátiletý Gigi (George) Becali, jeden z nejbohatších lidí Rumunska a vlastník většiny akcií fotbalového klubu FC Steaua Bukurešť. Becali získal v 90. letech za nevyjasněných okolností, podle rumunského tisku pod cenou, pozemky od rumunské armády.
Poslední čtyři roky má Becali problémy s úřady kvůli údajným daňovým podvodům. Na daních prý dluží kolem deseti milionu dolarů.
V souvislosti se svým novým mandátem europoslance Becali údajně tisku řekl, že hodlá na plenární zasedání ve Štrasburku létat soukromým tryskovým letadlem.
Za jihem Evropy ovšem nezůstává co do "dodávek" zajímavých zákonodárců do EP pozadu ani sever Evropy. Za Finsko v lavicích EP usedne třeba pravoslavný kněz Mitro Repo. Kvůli kandidatuře ho pravoslavná církev ještě v květnu zbavila kněžství. Tato "exkomunikace" se nyní protáhne na celý pětiletý mandát.
Biskupové jako důvod tohoto rozhodnutí uvedli, že "církev sama sebe vnímá jako nadčasovou a univerzální a nijak si neidealizuje žádný historický moment ani politickou stranu".
Nový europarlament tak naváže na svou tradici nevšedních osobností s originálními zaměstnáními a životními osudy z minulých pěti let. V minulém období v EP zasedla například italská konzervativní politička a vnučka Benita Mussoliniho Alessandra.
Do EP před pěti lety kandidovala třeba i zástupkyně pornoprůmyslu, Němka českého původu Dolly Buster.
Foto: mtv3, ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.