Expert na Rusko: S dohodou o plynu bych <span>ještě nejásal</span>

Zahraničí
11. 1. 2009 16:05
Plyn bude, Topolánek vyjednal dohodu.
Plyn bude, Topolánek vyjednal dohodu.

Plyn bude, Topolánek vyjednal dohodu.Premiér Mirek Topolánek diplomatický křest ohněm v čele Evropské unie zvládl. České předsednictví dohodlo monitoring průtoku plynu přes Ukrajinu. Plyn do zmrzlé Evropy začne proudit do 36 hodin. Evropa zůstává pro Rusko hlavním zákazníkem a nic se na tom nezmění, myslí si Karel Svoboda, expert na Rusko a vyučující na Ruských a východoevropských studiích na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Do jakého světla staví Topolánkův úspěch českou diplomacii?
Podařilo se dojednat alespoň něco. Upřímně řečeno, Topolánkovi nikdo moc nevěřil, a když jsem tak četl západní tisk, tak se hemžil titulky typu „Opět slabé předsednictví". Druhá věc je, jestli to znamená takový průlom po faktické stránce, protože Rusko se zatím s Ukrajinci nedohodlo, za jakou cenu bude dodávat plyn jim. Mají jen dohodu o tranzitu. To bude ještě znamenat problém. Dohoda o monitorování je sice pěkná, ale ještě bych nejásal.

Může tedy české předsednictví slavit první úspěch?
Relativně ano.

ČTĚTE TAKÉ: Česko a plynová krize. 10 otázek a odpovědí

Jakou sílu dává Topolánkovi to, že za ním stojí EU?
Pokud by za ním nestála, tak se s ním nikdo moc bavit nebude. Ale Rusové stále stojí o to, aby vypadali jako spolehlivý partner a dodavatel.

Topolánkova kyvadlová diplomacie slaví úspěch.Pro Rusy už je velký problém, že nesplní dodávky České republice. V létě nám nedodali dohodnutý objem ropy a jako jedinému státu nám tehdy nabídli přímé dodávky jako stát státu. Všechny ostatní země jinak jednají přes prostředníky. Rusové vnímají jako velký problém, když se přeruší dodávky.

Má česká diplomacie na víc, nebo si sáhla na dno?
Situace s plynem je nyní velmi nejasná. Rusové a Ukrajinci se vzájemně obviňují ze současné krize a česká diplomacie se rozumně vyhnula nějakým soudům, kde je vina.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina podepsala dohodu. Plyn bude do 36 hodin

Není pro premiéra problém, že musí řešit zahraniční krize a domácí problémy musí odkládat?
Pro Topolánka to problém je. Jako občan to vnímám tak, že to, co se mu děje ve vládě s KDU-ČSL není normální. Jeden den odvolávají ministra, druhý den to zase neplatí. Jejich předsedovi se v téhle zemi směje snad už každý. Je to politik okresního formátu. Topolánek by sice potřeboval řešit problémy na domácí politické scéně, ale je jasné, že unijní agenda je nyní důležitější.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Změny ve vládě nejsou prvořadý problém

Je obvyklá kyvadlová diplomacie při podobných krizích, jako je ta plynová?Bulhaři se vracejí ke dřevu. Ruský plyn neteče.Současné krize, které české předsednictví řeší, jsou extrémní tím, že jsou od sebe diametrálně odlišné. Průchodnost toho kterého návrhu musí zvážit vyjednávači přímo na místě. Topolánek uspěl, když odhadl, že právě tahle diplomacie má šanci. Ale nějaká šablona na řešení diplomatických problémů neexistuje. Kdyby se to dalo najít někde v učebnici, tak to používá každý a všichni jsme premiéři.

Bude se Rusko snažit využít plynovou kartu i například v otázce radaru v Brdech?Rusové nikdy tohle nevyužívali. Oni se bojí o svou reputaci spolehlivého dodavatele. Unie si musí na druhé straně dupnout. Jak my jsme závislí na ruském plynu, tak oni jsou závislí na našich penězích. Zvlášť v době krize je potřebují. Když hrozí tím, že budou posílat plyn do Číny, tak blufují. Číňané jsou ochotni zaplatit mnohem méně než evropské země. Evropa je pro Rusko dominantní odběratel, na tom se nic nezmění.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánkova pingpongová diplomacie slaví první úspěch

Dělají Rusku starosti evropské snahy o zajištění jiných zdrojů, například skrz projekt Nabucco?
Problém je v tom, že než se EU dohodla, tak Rusové skoupili podstatnou část produkce středoasijských států. Nabucco se sice možná podaří postavit, ale může se stát, že do něj nebude co pouštět. Od roku 2007 má Rusko například v Turkmenistánu dlouhodobé kontrakty na celou produkci jejich plynu. V rámci unie se musí dohodnout sedmadvacet států, kdežto Rusové si řeknou a udělají.

Mohlo by české předsednictví uspět s řešením situace v Gaze?

Karla Schwarzenberga čeká v čele unijních diplomatů ještě Gaza.Za šedesát let se tento problém nikomu nepovedlo vyřešit a nevím, proč by se to najednou mělo povést České republice. Francouzi dohodli příměří, které vypadá tak, že obě strany pokračují v bojích. Nejsem si jistý, jestli tu vůbec je šance na řešení tohoto problému.

Proč se nyní Sarkozy snaží o diplomatické úspěchy na Blízkém východě na vlastní pěst?
Francouzi se snaží dokázat, že po jejich geniálním prezidentovi už nikdo jiný lepší není. Ale to, co Sarkozy dohodl v létě mezi Gruzií a Ruskem, je jednoznačná ostuda. On v podstatě dohodl to, že Rusko dostane část území cizího státu a nemusí za to nic plnit. Francouzi se snaží dokázat, jak jsou nepostradatelní a v zásadě to je argumentace proti rotačnímu předsednictví.

Foto: AP, Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ