Extremisté slavili vznik <span>fašistického Slovenska</span>

Zahraničí
14. 3. 2010 15:15
Příznivci krajní pravice slaví v Bratislavě výročí Slovenského štátu.
Příznivci krajní pravice slaví v Bratislavě výročí Slovenského štátu.

Příznivci krajní pravice slaví v Bratislavě výročí Slovenského štátu.Slovenští pravicoví radikálové se v Bratislavě vypravili na pochod, jímž si připomněli vznik samostatného slovenského státu před 71 lety, bez ohledu na to, že se jednalo o fašistický režim, který spolupracoval s Hitlerem a mimo jiné též perzekvoval slovenské Židy.

Na protest proti extremistickým oslavám ale vyrazily do ulic stovky Bratislavanů pod hlavičkou akce Fašismus nepatří na Slovensko. A rovněž 500 policejních těžkooděnců, kteří mírnili emoce a rovněž šarvátky mezi oběma tábory.

Akce Fašismus nepatří na Slovensko je podle pořadatelů protipólem tradičních oslav extremistické Slovenské pospolitosti, která si každoročně připomíná vznik válečného slovenského státu. Loňský pochod několika stovek pravicových radikálů policisté rozehnali kvůli propagaci fašismu. Několik lidí v čele s bývalým vůdcem Slovenské pospolitosti zadrželi, mimo jiné proto, že se zdravili pozdravem "Na stráž!".

Opět znělo "Na stráž!"

Kontroverzní pozdrav ovšem zazněl i letos, když se radikálové sešli na Hodžově náměstí. Zapěli si též píseň "Hej, Slováci" a poslechli si projevy představitelů extremistického sdružení Slovenská pospolitosť, kteří ve svých projevech velebili státní zřízení z let 1939-1945 a tehdejšího prezidenta Jozefa Tisa. Vlajku Evropské unie označili za okupantskou. Dav se potom vydal na Martinský hřbitov ke hrobu Jozefa Tisa, po válce odsouzeného k smrti.

Akci kritizoval vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD). "Místopředseda vlády odsuzuje dnešní vzpomínkovou akci a demonstrace, které oslavují vznik totalitního Slovenského státu," uvedl Čaplovičův mluvčí Michal Kaliňák.

Demonstraci proti totalitě a fašismu, která byla protipólem pochodu radikálů, přišli podpořit s květem v ruce zástupci všech věkových kategorií, nechyběli někdejší disident Fedor Gál, režisér Dušan Trančík či výtvarník Fero Guldan.

ČTĚTE TAKÉ: Slota si popletl autora i slova slovenské hymny

Manifestace Fašismus nepatří na Slovensko je součástí několika akcí, kterými chtějí zástupci iniciativy Dost bylo ticha reagovat na oslavy 71. výročí válečného státu. Umělec Ľubo Stacho rozmístil v centru města kameny s reprodukcemi fotografií jako vzpomínku na umučené a zavražděné slovenské Židy.

Na extremisty čekala pětistovka policejních těžkooděnců.Na odpoledne se do knihkupectví Artforum naplánovala diskuse s historiky na téma vzniku válečné Slovenské republiky, jak zněl oficiální název. Častěji se však užívá spojení slovenský stát. Hudební klub Intergalaktická Obluda zase hostí členy někdejšího odboje, partyzány či vězně koncentračních táborů. Sérii kulturních protestů proti fašismu a totalitě večer uzavřou reggae party v hudebním klubu Intergalaktická Obluda a koncert vážné hudby v Zichyho paláci.

Ačkoliv jsou extremisté podle nevládních organizací v ulicích stále více slyšet, klesl loni na Slovensku počet trestných činů s rasovým motivem o téměř dvě pětiny na 132 případů. Policisté objasnili více než polovinu z nich, řekla Andrea Polačiková ze slovenského policejního prezídia. Policie podle ní vypátrala 79 pachatelů, z toho 19 nebylo zletilých a 23 z nich je spáchalo pod vlivem alkoholu. Za poslední tři roky slovenská policie nezaznamenala žádnou vraždu s rasovým motivem.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Stíhačka F-16

Na Ukrajině sestřelila ruská raketa stíhačku F-16. Pilot zahynul

Zahraničí
13. 4. 2025

Ministr zdravotnictví USA slibuje, že do září zjistí příčinu autismu

Zahraničí
13. 4. 2025
ilustrační foto

V Aténách vybuchla nastražená bomba. Má možná souvislost se nehodami vlaků

Zahraničí
11. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ