Extrémně pravicová strana by se mohla poprvé od návratu demokracie do Řecka dostat do parlamentu. Strana Lidového ortodoxního poplachu Georgiose Karatzaferise (60) podle průzkumů překoná tříprocentní hranici a její zástupci zasednou v zákonodárném sboru.
Strana Lidového ortodoxního poplachu (Popular Orthodox Alarm; LA.O.S.) se proslavila hlavně svými žádostmi o zastavení ilegální imigrace Albánců a svou rétorikou, která popouzí židovské představitele v zemi.
Prozatím průzkumy ukazují, že by LA.O.S. měla překonat tříprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu. Tytéž průzkumy pak naznačují, že žádná strana nezíská dostatečnou většinu a bude muset vyhledat pomoc menšího partnera. Karatzaferisova strana se tak může lehce stát jazýčkem na vahách a důležitým hráčem na povolební scéně.
Někteří analytici se shodují v tom, že se LA.O.S. podobá extrémní pravici ve zbytku Evropy. „LA.O.S. má prvky jiných extrémně pravicových stran jako nacionalismus a netolerance vůči přistěhovalcům," říká podle agentury Reuters Dimitis Sotiropoulos z think tanku ELIAMEP. „Ale má i své zvláštnosti. Je populistická a hnaná osobností vůdce," dodává.
Karatzaferis vyzval Řeky, aby se spojili proti nepříteli, který je obklopuje. Měl na mysli Albánii, Makedonii a Turecko.
Vůdce strany LA.O.S. samotný popírá jakákoli nařčení, že je extrémně pravicový, ale v posledních volbách najal členy neonacistické skupiny Zlatý úsvit, která byla obviňována z útoků na levicové skupiny a přistěhovalce.
„Jsme proti ponižování, xenofobii, rasismu a antisemitismu. To je jasné. Víme, kde si stanovit hranice. Kolik ale ještě Řecko snese? A především, musí přicházet legálně, ne jen tak přeskočit plot," řekl Karatzaferis agentuře Reutes.
Konzervativní premiér Kostas Karamanlis vyvolal předčasné volby se záměrem získat dostatečný mandát pro provedení ekonomických reforem. V televizní debatě prohlásil, že se nebude pokoušet skládat vládu, pokud nezíská dostatečný počet hlasů, ale může to také být jen trik v předvolební kampani.
Řeckem v poslední době hodně zahýbaly ničivé požáry, které si vyžádaly 65 obětí. Lidé viní vládu z pomalé a neadekvátní reakce.
Dalším tématem je rostoucí kriminalita, která se často spojuje s přílivem přistěhovalců z východní Evropy. Právě na strach z těchto lidí spoléhá LA.O.S. a zatím jí to vychází, může získat až 4,9 procenta.
Karatzaferis dříve prohlašoval, že Řecku hrozí mezinárodní spiknutí, které ho může zničit. Takové a další podobné výroky už si teď nedovolí, protože ho zklidnila vidina zisku mandátů a vyjednávání o nové vládě.
Než se Karatzaferis vydal na politickou dráhu býval kulturistou, pak pracoval jako žurnalista a rozhlasový producent. Dnes jeho noviny nešetří místní Židy, kteří si na jeho protižidovské útoky opakovaně stěžovali.
Na fotografii: Georgios Karatzaferis, nedatováno
FOTO: karatzaferis.gr