Velká Británie
Facebook vnáší transparentnost i do politické reklamy
16.10.2018 22:57
Společnost Facebook počínaje úterým ověřuje totožnost a sídlo inzerentů, kteří chtějí cílit politickou reklamu na uživatele v Británii. Jejich sdělení začíná doplňovat o název subjektu, který je financuje, a v obsahu tohoto druhu je nyní možno vyhledávat ve speciální databázi s dalšími souvislostmi. Facebook to oznámil na firemním webu. V souvislosti s nadcházejícími volbami amerických kongresmanů také zakazuje šíření falešných zpráv o průběhu hlasování.
"Všichni inzerenti, kteří chtějí ve Spojeném království šířit reklamu týkající se politických osobností, politických stran, voleb, zákonů v parlamentu a minulých referend, které jsou předmětem celostátní debaty, budou muset od úterý prokazovat svoji identitu a místo a zobrazovat, kdo reklamu platí," napsal Facebook.
Po kliknutí na štítek "Zaplaceno skupinou XYZ" bude uživatel přesměrován do samostatné britské databáze reklam. Ta ukáže údaje o rozpočtu a dosahu dané reklamní kampaně a také další sdělení, která daný subjekt šíří.
Stejný mechanismus je už od jara k dispozici uživatelům facebooku ve Spojených státech, kde koncem září s podobným balíčkem opatření přišel také twitter. Sociální sítě se snaží zabránit opakování scénáře, který nastal před americkými prezidentskými volbami v roce 2016, kdy se na těchto platformách šířila i politická sdělení zaplacená ruskými subjekty.
"Zatímco převážnou většinu reklamy na facebooku zadávají legitimní organizace, víme, že jsou zde problémoví hráči, kteří se snaží naši platformu zneužít," napsal Facebook. Firma zároveň přiznává, že nová opatření problém zcela nevyřeší, protože "čelíme chytrým a dobře financovaným protivníkům, kteří mění své taktiky, jakmile zpozorujeme prohřešky".
Ošemetnost tažení proti podvodnému obsahu ukazuje případ z minulého týdne, kdy Facebook odstranil 800 amerických účtů, které údajně zaplavovaly uživatele spamem s politickým obsahem. Jejich provozovatelé podle Facebooku šířili senzační obsah s cílem přivést lidi na vlastní stránky, kde jim z reklamy plynou zisky. Dva správci smazaných stránek však ihned protestovali, že jsou opravdovými politickými aktivisty.
Pravidla facebooku přitom ve většině případů neporušuje šíření zavádějících či přímo nepravdivých informací, nýbrž koordinovaná aktivita vícero účtů nebo "neautentický obsah". Jednu kategorii sdělení ale sociální síť v rámci přípravy na americké parlamentní volby zakazuje, a to nepravdivé příspěvky publikované s cílem snížit volební účast. Jde například o "kachny" ve stylu zprávy, že volit lze i prostřednictvím SMS zprávy.
"Informace o způsobech volby se stává jednou z mála oblastí, kde jsou nepravdy na facebooku zakázané... Opatření nezastaví převážnou většinu nepravdivých příspěvků o kandidátech a dalších volebních otázkách," vysvětlila agentura Reuters.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.