Ukrajina
Fenomén balkon. O majiteli prozradí mnohé
29.12.2019 07:23
Když se zhroutil komunismus, Ukrajinci se nadšeně pustili do renovace svých domovů podle vlastního vkusu - a místním symbolem společenského postavení se stal více či méně umně vylepšený balkon.
"Ve většině zemí se podíváte, jak dotyčný bydlí, abyste zjistili, zda má peníze. Na Ukrajině se stačí podívat na balkon," tvrdí sedmatřicetiletý architekt Oleksandr Burlaka, který fenoménu věnoval celou knihu. Balkony podle něj hodně prozrazují nejen o svých budovatelích, ale také o dějinách, společenských změnách či o ukrajinské povaze.
"Architektura na Ukrajině je víceméně stejná jako všude v Evropě. Ale balkony tu jsou jedinečné," tvrdí. V nejpodivnějších, nejnápaditějších a nejpovedenějších dílech vidí "bezchybné skloubení funkce a sebevyjádření".
Není divu, že upoutal knihou i námětem internetový časopis Calvert Journal, vydávaný coby průvodce po kreativitě nového Východu.
Kořeny jevu vidí Burlaka ve skutečnosti, že za komunismu bývalo běžné, že jediný byt sdílelo více rodin. Celá rodina mnohdy musela žít v jediném pokoji a dělila se s ostatními o kuchyň i příslušenství. Privilegiu většího prostoru a soukromí se těšili ti s přístupem na balkon. A když po mnoha desetiletích útlaku dostali novopečení majitelé bytů příležitost k seberealizaci, "odnesly" to právě balkony. Úpravy sice mnohdy porušovaly předpisy, ale žádný vážný postih nehrozil. Balkony se staly symbolem nově nabyté svobody.
Vyskytují se tu balkony vytvarované do podoby lodního trupu, jiné se přeměnily v druhé vstupy do obydlí, další slouží jako ložnice či nahrávací studio. Vtěsná se na ně i bazének. Jinde slouží k pěstování hub anebo dokonce k chovu prasete. Mohou je zdobit vitráže, tepané železné tyče, zábradlí z betonového sloupořadí, mohou být celé ze dřeva. Některé nízko umístěné se přeměnily v malá lahůdkářství či kadeřnictví. A navzdory zdání jsou prý možná pevnější než budovy, ke kterým jsou přilepené.
"(Balkony) ukazují anarchistický charakter naší společnosti", tvrdí znalec. "Lidé nevěří vládě ani myšlence státu a určitě ne pečovatelského státu, který se o ně postará. Proto se Ukrajinci snaží zlepšit své životy vlastními silami - a začínají od svých domovů," tvrdí. Nicméně v současnosti i mnozí majitelé těchto vzdušných zámků připouštějí, že v zemi panuje balkonový "Divoký západ" a že by se jim docela zamlouval pořádek, jaký ve veřejném prostoru panuje v Evropské unii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.