Favorit voleb
Fico: Pravomoci prezidenta? Stačí, i když...
11.01.2014 13:00
Pravomoci slovenského prezidenta jsou dostatečné a není potřeba je posílit, řekl novinářům premiér Robert Fico. Favorit nadcházejících přímých voleb hlavy státu tak reagoval na nedávná tvrzení svého protikandidáta na nejvyšší politický post v zemi, expremiéra Jána Čarnogurského, že si Fico nechal vypracovat právní analýzu posílení prezidentských pravomocí.
"Nikdy jsme neměli úmysl ani zájem zabývat se pravomocemi prezidenta. Jsme toho názoru, že tyto pravomoci jsou dostatečné," prohlásil Fico. Dodal, že Slovensko nepotřebuje hlavu státu se silnými pravomocemi, ale se silnou autoritou. Připustil ovšem, že rozsah pravomocí prezidenta neodpovídá významu přímé volby.
Slovenský prezident má podle ústavy spíše omezené pravomoci, může ovšem například blokovat nominace vlády a parlamentu na obsazení vedoucích představitelů některých úřadů a institucí. Současný prezident Ivan Gašparovič se například dostal do křížku se stranami bývalé koalice stran pravého středu premiérky Ivety Radičové, když odmítl jmenovat generálním prokurátorem kandidáta Jozefa Čentéše zvoleného parlamentem.
Souhlasu hlavy státu podléhají také některá rozhodnutí odstupujícího kabinetu, kterému parlament vyslovil nedůvěru. Hlava státu z vlastní iniciativy naopak nemůže odvolat člena vlády nebo navrhovat zákony.
Hlavní pravomoci hlavy slovenského státu vyplývají z ústavy, na jejíž změnu je ve stopadesátičlenné sněmovně potřebných alespoň 90 hlasů, které Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) nemá. Expremiér Čarnogurský tvrdil, že Fico zvažoval, aby prezident mohl jmenovat vedení okresních soudů.
Na tuto změnu by stačila pouze novela příslušného zákona, kterou by sociální demokraté dokázali prosadit. Směr-SD po volbách v roce 2012 obsadil v parlamentu 83 křesel, což mu umožnilo sestavit jednobarevnou vládu. V současnosti předsedy okresních a krajských soudů na Slovensku jmenuje ministr spravedlnosti.
Fico neodpověděl na novinářský dotaz, zda by se coby hlava státu podobně jako český prezident Miloš Zeman vměšoval do sestavování vlády. Řekl pouze, že by postupoval standardně. Premiérem na Slovensku se po parlamentních volbách podle politické tradice stává zástupce strany, který dokáže shromáždit většinu hlasů ve sněmovně. Na jeho návrh pak prezident jmenuje členy kabinetu, přičemž hlava státu je z ústavy povinna předsedovi vlády vyhovět.
První kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční 15. března, o nejvyšší politický post v zemi projevilo zájem 15 kandidátů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.