Polsko by mohlo čelit finančním důsledkům, pokud odstoupí od Istanbulské úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách. Varšavu takto varoval poradce francouzského prezidenta v evropských záležitostech Clément Beaune.
Beaune řekl, že Polsku by mohlo být "sáhnuto do peněženky" prostřednictvím nových mechanismů v rozpočtu EU, pokud odstoupí od úmluvy. "Ponese důsledky, pokud tak učiní," vzkázal Varšavě Beaune v rozhlasové stanici France Inter.
Polské ministerstvo spravedlnosti tento týden zaslalo ministerstvu práce a rodiny žádost o zahájení procesu odstoupení od Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nazývané také Istanbulská úmluva. Ministr Zbigniew Ziobro oznámil už v sobotu, že má tento krok v úmyslu. Úmluva podle něj porušuje rodičovská práva a obsahuje některá ustanovení "ideologické povahy", se kterými ministerstvo nesouhlasí.
Ziobro zastupuje ve vládní koalici menší pravicovou stranu. Jeho záměr přitom vyvolal námitky i uvnitř vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).
Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.
Polsko úmluvu podepsalo v prosinci 2012 a ratifikovalo ji v roce 2015 za vlády předchozí centristické vlády. Česká republika smlouvu podepsala v květnu 2016, ještě ji ale neratifikovala. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová v pondělí uvedla, že je potřeba problematiku úmluvy více odborně prodiskutovat a že v záležitosti působí emoce.