Macronovo vedení
Francouzská vláda navrhla "rozpočet splněných slibů"
27.09.2017 20:26
Francouzská vláda předložila návrh rozpočtu pro rok 2018 a ekonomická opatření plánovaná pro pět let mandátu prezidenta Emmanuela Macrona. Deficit Francie se podle ministra financí Bruna Le Maira vrací pod unijní strop tří procent hrubého domácího produktu. Vláda rovněž chystá reformy majetkové daně či daně z nemovitosti s cílem podpořit ekonomický růst. Macron by tak naplnil celou řadu předvolebních slibů.
Podle ministra Le Maira musí Francie využít příležitost, kterou skýtá stabilní růst z posledních dvou let v míře 1,7 procenta HDP, a stlačit rozpočtový schodek zpět mezi mantinely EU, což se zemi nedaří od roku 2007. Le Maire oznámil, že jeho resort odhaduje letošní deficit na 2,9 procenta a příští rok by měl klesnout na 2,6 procenta HDP.
"Chceme vytvářet bohatství před tím, než jej začneme přerozdělovat," řekl ministr financí při uvádění rozpočtového plánu, který počítá s omezením veřejných výdajů o 0,7 procenta, což představuje škrty v rozsahu asi 16 miliard eur (417 miliard korun). Vláda původně zamýšlela škrty ještě o čtyři miliardy větší.
Deník Le Figaro napsal, že v roce 2018 klesnou Francouzům povinné odvody v součtu o 11 miliard eur (287 miliard korun), tedy o více než polovinu 20miliardového poklesu slíbeného do roku 2022.
Další opatření pak mají být zapracovávána do zákonů v průběhu Macronova mandátu. Již příští rok bude ale zákonem stvrzena jedna z "vlajkových lodí" předvolební kampaně nového prezidenta: omezení daně z nemovitosti. To by se mělo týkat 80 procent domácností, pro něž je plánována 30procentní úleva. "Francouzi musí vědět, že jsme pevně rozhodnuti snížit jim daně," citovala Reuters ministra Le Maira.
Rozpočet pro příští rok je "rozpočtem splněných slibů", prohlásil ministr pro rozpočtové záležitosti Gérald Darmanin. Objevily se však také hlasy nespokojené s menšími daňovými úlevami oproti předešlým slibům. Kritizovaná je také reforma majetkové daně, kterou levice označuje jako "dárek pro bohaté", neboť snižuje míru zdanění pro nejlépe vydělávající osoby a soustředí se výhradně na nemovitosti. Podle vlády opatření podpoří investice v podnikání.
Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici na novém rozpočtu ocenil návrat schodku pod evropský limit. Zároveň se domnívá, že "Francie má na víc" a podotkl, že průměr deficitů v eurozóně nečiní tři procenta, nýbrž 1,4 procenta HDP. Francie je momentálně vedle Španělska jedinou zemí spadající do speciálního programu EU, který monitoruje země s nadměrným deficitem a může je v případě zanedbávání závazků i sankcionovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.