Francie si jakožto předsednická země Evropské unie zatím vysloužila známku 13,2 na stupnici, kde maximum je 20. Toto hodnocení dnes v Bruselu zveřejnil ústav evropských studií Thomase Moorea.
Ústav od začátku francouzského předsednictví 1. července sledoval, jak se Francii daří prosazovat dvanáct hlavních témat, jež pro půlroční předsednictví vytyčil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Mezi nimi byly například další postup ohledně lisabonské smlouvy, imigrace, klima a energetika, zemědělství a finanční trhy.
"Náš verdikt k 10. prosinci je známka 13,2 z dvaceti," oznámil dnes ústav. Francie si tak proti předchozímu hodnocení z 15. října polepšila o 1,7 stupně.
Nejlépe - devíti body z deseti možných - hodnotil ústav francouzské působení v oblasti imigrace, osm z deseti dostala Francie za Sarkozyho přispění k uklidnění srpnové rusko-gruzínské krize, sedm z deseti za Sarkozyho aktivitu ve zvládání finanční krize, za činnost ve prospěch evropské obrany a za kompromis ohledně společné zemědělské politiky.
Naopak jen čtyři body z deseti si vysloužilo francouzské úsilí o přijetí takzvaného klimatického balíčku a jako velmi průměrné (pět z deseti) byly hodnoceny výsledky francouzské snahy o řešení krize kolem irského odmítnutí lisabonské smlouvy.
Francie je první předsednická země, kterou nedávno vytvořený ústav hodnotil. Jako další přijde na řadu Česká republika, která převezme předsednictví po Francii 1. ledna.
Foto: Reuters, archiv