Füle mluvil jako zkušený diplomat, ale konkrétní nebyl
12.01.2010 14:50 Aktualizováno 12.01. 16:15
Na pořad tradičního grilování designovaných eurokomisařů dnes v Evropském parlamentu (EP) přišel také český kandidát Štefan Füle. Na otázky poslanců odpovídal suverénně, přesvědčivě a kvalitní angličtinou, ale na řadu otázek reagoval diplomaticky - spíše obecně a nepříliš konkrétně. Celkově však zanechal dobrý dojem, jeho komunistická minulost europoslance téměř nezajímala.
Příkladem můžou být dotazy na diskriminaci křesťanů v Turecku, a zda by nebylo vhodné, aby se do vyřešení některých problémů přístupová jednání s Ankarou zmrazila nebo ukončila. Mlhavě se Füle vyjádřil i k dotazu české europoslankyně Zuzany Roithové, zda EU bude podporovat celistvost Gruzie.
Na první dotaz Füle uvedl, že Turecko je důležitý partner, který už hodně dosáhl při reformním procesu, EU při něm asistuje a Ankara od něj uslyší podmínky na cestě do unie.
Debatu s Fülem můžete živě sledovat ZDE
Zcela jasně reagoval ale například na kolující dohady, že není zainteresován na celistvosti Bosny a že by při jejím rozdělení mohly posloužit zkušenosti z rozpadu Československa. „Slyšel jsem to a můžu to kategoricky odmítnout," zdůraznil Füle.
Na otázku europoslance, německého politika a mluvčího Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndta Posselta, zda se Kosovo na Balkáně stane malým (vízovým) vězením, reagoval český kandidát slovy, že Kosovo bude zahrnuto do diskuze o vízech, ale cesta k jeho možnému bezvízovému styku s EU je ještě dlouhá.
Stanovisko zákonodárců ze zahraničního výboru Evropského parlamentu, kteří nyní Füleho zpovídají, bude klíčové pro to, zda se bývalý český ministr pro evropské záležitosti skutečně stane komisařem. Füle připomněl, má že pro NATO nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky, který má jen několik lidí v Česku.
"Neměly by být zkratky k členství v Evropské unii. Stejné podmínky platí pro všechny. Být členem Evropské unie je náročný úkol, na který je třeba se řádně připravit," uvedl Füle ve své zhruba desetiminutové zahajovací řeči. Na otázky europoslanců bude odpovídat až do zhruba 16.00 SEČ.
"Přistoupení k Evropské unii bude možné jen pro ty země, které mohou Evropě přinést něco pozitivního," dodal.
Dosavadní rozšíření unie však byla podle Füleho nepochybným úspěchem. Největší z nich se uskutečnilo v roce 2004, kdy k EU nově přistoupilo deset států včetně České republiky. "Pro mě je rozšíření víc než jen politickou oblastí, je to něco, co transformovalo moji zemi i můj vlastní život. Obnovilo naději a důstojnost milionů obyvatel. Poslední rozšíření navíc ukázala, že tato politika přinesla nesmírný prospěch občanům Evropy," řekl český kandidát na eurokomisaře.
ČTĚTE TAKÉ: Europoslanci grilují komisaře na velmi mírném plameni
Füle se ovšem v odpovědích na první otázky europoslanců vyhnul konkrétním odpovědím na otázku, které země by mohly v nejbližší době do unie vstoupit. Počítá se s tím, že 28. členským státem EU by se zhruba v roce 2012 nebo 2013 mohlo stát Chorvatsko. Není však ani vyloučeno, že by v příštích letech mohl do Evropské unie vstoupit i Island.
Füle nemusel během dnešního slyšení před poslanci Evropského parlamentu čelit prakticky žádným otázkám na své členství v komunistické straně před rokem 1989. Zákonodárce z vlivného zahraničního výboru EP nezajímalo ani jeho někdejší studium na diskutované moskevské diplomatické škole - institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), který jako prestižní ruská vysoká škola funguje do dneška.
Českému kandidátovi se několikrát dostalo od poslanců uznání, že je připraven kooperovat s Evropským parlamentem,. "Zanechal jste tu dobrý dojem," řekl německý poslanec Emlar Brok (CDU).
Foto: ČTK/AP a archiv EP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.