Respekt pro Rusko
Genscher chápe Putina a vyzývá k verbálnímu odzbrojení
23.09.2014 06:00
Jeden z nejvýznamnějších německých politiků Hans-Dietrich Genscher (FDP) kritizuje sankce Evropské unie a USA vůči Rusku a má výhrady ke způsobu, jakým domácí sdělovací prostředky informují o konfliktu na Ukrajině. "Mám své pochybnosti, že na konci řekneme, že to byl zvlášť úspěšný podnik," řekl Genscher v rozhovoru pro televizní stanici Phoenix.
Liberální politik Genscher byl spolkovým ministrem vnitra, vicekancléřem a v letech 1974 až 1989 téměř bez přerušení šéfem spolkové diplomacie. V zahraniční politice SRN zanechal nesmazatelnou stopu, jeho éře se občas říká "genscherismus".
Pro Čechy se stalo historickým jeho vystoupení 30. září 1989 k téměř čtyřem tisícům uprchlíků z východního Německa, kteří se uchýlili na západoněmeckou ambasádu v Praze. Tři měsíce po jeho slavné řeči na balkoně Lobkovického paláce se zhroutil komunistický systém v Československu.
"Sankce jsou jako žebřík, vždy o stupeň výše, a najednou jste na konci. Pak stojíte před otázkou, zda znovu sešplháte dolů, anebo skočíte. Chtěl bych, abychom si to raději ušetřili," uvedl Genscher koncem minulého týdne v rozhovoru s Alfredem Schierem na stanici Phoenix.
Putinovo rozhořčení nad rozmísťováním jednotek a zbraňových systémů (NATO) u ruské západní hranice považuje Genscher za oprávněné.
"Rusko, přirozeně, také akceptovalo, že se státy, které se staly nezávislými, staly členy Evropské unie. Když pak ale, dodatečně ke členství v NATO, se už více nedodržuje něco, co se slíbilo, jako prohlášení NATO z roku 1997, které oznamuje, že se nezamýšlí stálé rozmístění v nových členských zemích, a poté by se tam měly stavět stanoviště raketové obrany, pak to znamená změnu."
To podle exministra zahraničí vyvolalo v Rusku také reakce. "Jistě tomu není tak, že, jak se předstírá, se stavějí proti Íránu, nýbrž jsou účinné i jiným směrem."
Genscher také požaduje, aby se dále pracovalo na myšlence společné zóny volného obchodu za účasti Ruska tak, jak ji ruský prezident Vladimir Putin pozitivně hodnotil při svém vystoupení ve Spolkovém sněmu (Bundestagu) roku 2001. "Bylo by hezké, kdyby z toho něco bylo. Možná by se pak asociace Ukrajiny s EU posuzovala jinak."
Abychom rozuměli Putinovi, je důležité zabývat se jeho motivacemi, míní Genscher. Putin je muž, který si stanovuje jasné cíle, jenž si vytváří postoje, které nemají nic společného se slabou pozicí nějakého Borise Jelcina. S touto velkou zemí se vyplatí dělat politiku, pokračuje Genscher.
"Bez Ruska není v Evropě stability, a už vůbec ne proti Rusku." Pak se, přirozeně, vyplatí brát vážně to, jaké mají jeho reprezentanti postoje.
Nynější používání jazyka v potýkání se s Ruskem a Putinem považuje Genscher za nebezpečné a vybízí k umírněnosti. "Domnívám se, že bychom měli nejprve celkově odzbrojit jazyk." V tom je zajedno s řadou dalších významných německých politiků a osobností, které vytýkají některým domácím médiím, a to i takzvaně kvalitním, válečné štvaní.
Roli vlády v Berlíně hodnotí Genscher kladně. Spolková kancléřka a její ministr zahraničí se dle něj snaží postupovat ve vztahu mezi Západem a Východem jako prostředníci.
"Silná slova nás ještě nikdy nedovedla dále. Můžu jen vždycky opakovat, odzbrojení začalo často odzbrojením slov. Každý národ očekává od sousedních národů respekt. To platí i pro ruský lid."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.