Zadržený někdejší vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić byl přepraven do Nizozemska k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Zvláštní letadlo s ním přistálo v Rotterdamu. Hadžić je podezřelý z válečných zločinů v Chorvatsku během války v 90. letech.
Příkaz k jeho vydání soudu podepsala dnes ráno srbská ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová. Z letiště má být Hadžić převezen do věznice tribunálu, kde se nejprve podrobí lékařské prohlídce.
Hadžić dostal před odletem povolení navštívit svou vážně nemocnou matku žijící v Novém Sadu. Měl také ve věznici několik návštěv. Znovu k němu zašla jeho sestra, pak se sešel se svou bývalou milenkou, s níž má nemanželskou dceru. Žena při odchodu z věznice médiím řekla, že ho neviděla sedm let. Zadrženého navštívili také advokáti.
S manželkou Živkou a synem se Hadžić viděl už ve čtvrtek. Setkání se všemi blízkými, s nimiž se setkat chtěl, mu justice umožnila jako určitou benevolenci za to, že se rozhodl nevyužívat všech "brzdících" právních prostředků a podepsal souhlas s převozem k ICTY.
Hadžić byl zadržen ve středu v pohoří Fruška Gora u Nového Sadu v severním Srbsku. V Haagu je obžalován ze zločinů proti lidskosti kvůli údajnému vyhánění Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z takzvané Republiky srbská Krajina (RSK).
Klade se mu za vinu i ničení kulturních a církevních památek nesrbského původu a úmyslné ničení domů nesrbských obyvatel chorvatské Krajiny, aby se neměli kam vrátit. RSK vyhlásili v roce 1991 chorvatští Srbové v reakci na jednostranné odtržení Chorvatska od bývalé Jugoslávie, Chorvatsko ale v létě 1995 dobylo území RSK zpět. Ve válce zahynulo na deset tisíc lidí.
Hadžić je poslední z mezinárodně hledaných osob podezřelých ze zločinů spáchaných v 90. letech během válečných konfliktů provázejících rozpad někdejší jugoslávské federace. Jeho vydáním soudu Srbsko splnilo opakované požadavky euroatlantického společenství na vypořádání se s dědictvím těchto válek.
Francouzský filosof Daniel Salvatore Schiffer dnes v článku na stránkách týdeníku Le Nouvel Observateur poznamenal, že by bylo načase, aby se srbským příkladem inspirovaly také Chorvatsko a Kosovo.
Zvlášť poukázal na případ nynějšího kosovského premiéra Hashima Thaçiho, který není znepokojován, "a dokonce mu většina velkých západních mocností podkuřuje", i když ho vyšetřovatel Rady Evropy Dick Marty obvinil z vážných zločinů včetně obchodu s orgány odňatými srbským zajatcům.