Pokračovat ve stylu svého idolu. Novým šéfem Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) se po sobotní tragické nehodě Jörga Haidera stal překvapivě rychle jeho intimus, sedmadvacetiletý Stefan Petzner. Předsednictvo BZÖ ho v neděli zvolilo do svého čela jednohlasně.
Zjevně se tak snaží zdůraznit kontinuitu ve fungování strany, která až příliš často působila jako one man show a o níž většina Rakušanů mimo Korutany pochybuje, že po smrti svého stvořitele Haidera při automobilové nehodě zůstane delší dobu politickým faktorem. Předseda ideově spřízněných svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache už dělá 21 „osiřelým" poslancům BZÖ v rakouském paramentu neskrývané návrhy v tisku.
Mým cílem je zabránit rudo-černé (koalici socialistů a lidovců, SPÖ a ÖVP) ve vládě hlásá novopečený šéf BZÖ Stefan Petzner. To je Haiderův odkaz, zdůrazňuje.
Petzner doslova symbolizuje blízkost a oddanost Haiderovi. Nejznámější rakouský populista Haider ho zahrnul funkcemi - od generálního tajemníka přes místopředsedu strany a úřadujícího předsedu zemské organizace v Korutanech až po svého mluvčího. Petzner na druhé straně se od Haidera většinou nehnul na krok a působil spíš jako jeho bodyguard.
Petzner je nejmladším z mladíků, jimiž se zesnulý Haider rád obklopoval. Jedno však v jistém směru geniální politik Haider nezvládl: vychovat a připravit svého možného nástupce. S těmi, o nichž se hovořilo jako o jeho potenciálních dědicích, třeba Karlem Heinz-Grasserem či Susanne Riess-Passerovou, se nepohodl. V tom, koho zahrnoval svou přízní, býval Haider dost náladový.
Objevoval mladé talenty, zahrnoval je funkcemi a nechal je stoupat po svém boku vzhůru, ale když se mu zalíbil někdo jiný, mladší, začal nejednou dávat přednost jemu.
Před Haiderovým skonem se jeho přízni těšili obzvláště dva politici. Vedle Petznera také Gerhard Dörfler, který jej nyní vystřídal v křesle korutanského hejtmana.
Petzner vyrůstal na selském dvoře ve štýrsko-korutanském pohraničí a pro Haidera vzplál už v opravdu mladičkém věku čtyř (!) let. Tehdy mu Haider potřásl rukou. Aby mohl sloužit svému idolu, přerušil Petzner dokonce své studium publicistiky. Nedokončil tak ani svou diplomovou práci s názvem Moc hudby na příkladu Udo Jürgense.
Petzner byl jedním z posledních, kteří viděli Haidera živého a telefonoval s ním ještě v době, kdy už korutanský hejtman seděl ve svém služebním voze Volkswagen Phaeton a jel vstříc své smrti.
Zjevně až úporné snahy vedení BZÖ o kontinuitu i podle rakouských komentátorů dokládá jeho obavy o zachování identity strany a samy její existence. Komentátoři dnes většinou potvrzují první soudy analytiků, vyslovované již o víkendu bezprostředně po Haiderově tragické smrti: Haider bude pro BZÖ nenahraditelný a bez něj straně hrozí pád do bezvýznamnosti, pokud ne přímo zánik.
Petznerovo trvání na zachování Haiderova kurzu rovněž potvrzuje, alespoň zatím, že těsnější spolupráce se svobodnými (FPÖ), od nichž se BZÖ před třemi roky odtrhl, není na pořadu dne. Šéf FPÖ Strache, jehož pozice se po nejnovějším vývoji dále posílila, o další sbližování (vyjma už zmíněné snahy o přetahování poslanců) také neprojevil zájem.
Společně jsme silní, zněla ještě minulý týden strategie Stracheho a Haidera. Hrát ale tuto hru dále bez Haidera bude velmi obtížné. V první fázi by mohlo být nejschůdnější, kdyby si obě strany rozdělily úkoly.
"BZÖ je umělou politickou formací s prošlou záruční lhůtou," vyjádřil se Strache a spojení obou stran připustil jen po předchozím rozpuštění BZÖ.
Někteří rakouští komentátoři soudí, že pokud BZÖ úplně nezanikne, mohl by být v Rakousku uplatněn podobný systém jako v Německu v případě sesterských křesťanských stran CDU a CSU. Stejně jako CSU v Bavorsku, mohl by se BZÖ zachovat jen v Korutanech, zatímco na celostátní úrovni by fungovala už jen strana svobodných.
FPÖ by se BZÖ v její korutanské domovině politicky „nemotala pod nohy". Tento model ale v zásadě fungoval už před Haiderovou smrtí.
Ve Vídni zatím většina ukazatelů směřuje k opětovné velké koalici socialistů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Dokonce i zastánci černo-modro-oranžové koalice (ÖVP-FPÖ-BZÖ) vycházejí z toho, že do půle prosince bude velkokoaliční projekt pod střechou. Rakousko tak téměř jistě povedou opět ti, jejichž 18měsíční vláda (nejkratší životnost kabinetu od druhé světové války) je označována za největší propadák posledních šedesáti let.
„Hnědé hordy", jen FPÖ dalo ve volbách na konci září hlas 800 tisíc Rakušanů, zůstávají stranou. Zatím...
Foto: Die Presse, AP a Reuters