Bývalý prezident Václav Havel v Evropském parlamentu obhajoval současnou podobu Evropské unie i její listinu základních práv. Z ní si Česko na naléhání nynějšího prezidenta Václava Klause nedávno dojednalo výjimku, kterou hlava státu podmiňovala podpis lisabonské smlouvy o reformě EU.
Havel rovněž odmítl názory o ztrátě národní suverenity v souvislosti s postupem evropské integrace.
Evropskou unii předlistopadový disident v projevu u příležitosti 20. výročí od pádu železné opony v Evropě vybídl i k solidaritě s lidmi, které na světě utlačují totalitní či autoritativní režimy, a to i bez ohledu na možné hospodářské dopady takové solidarity. Za dobré by Havel považoval, pokud by si unie vytvořila srozumitelnou a krátkou evropskou ústavu místo současných tisícistránkových složitých dokumentů.
PROJEV VÁCLAVA HAVLA SI PŘEČTĚTE ZDE
Havel v souvislosti s debatami o národní a evropské suverenitě a lisabonské smlouvě řekl, že Evropané nikdy nemohou mít suverenitu úplnou. Ta státní či národní a ta evropská by se podle něj měly doplňovat.
Evropan i Čech
"Cítím-li se být Evropanem, neznamená to přece, že přestávám být Čechem," řekl exprezident. Je přitom přesvědčen, že evropská suverenita bude v budoucnu posilovat. Je to ale podle něj v zájmu Evropanů.
Havlův nástupce na Hradě Václav Klaus, který s velkým přemáháním lisabonskou smlouvu o reformě fungování a rozhodování EU nedávno podepsal, tento krok doprovodil i tím, že si myslí, že vstupem smlouvy v platnost Česko ztratí svou suverenitu.
ČTĚTE TAKÉ: Havlův koncert: zdravici natočí i Obama
Mick Jagger přijede do Česka slavit výročí listopadu
Havel podotkl, že v Česku i jiných zemích si všiml toho, že se často hovoří o "nás" na jedné straně a o "nich", přičemž těmi jsou na straně druhé myšleni zlí cizáci v Bruselu. Takové dělení Havel považuje za mylné. "Jsme na jedné lodi a ta loď má dobrý směr," dodal.
Foto: archiv EP a ČTK/AP