Evropská drogová scéna se po letech opět začíná měnit. Zatímco dosud rostla především obliba konopí a naopak upadal zájem o tvrdé drogy, jako heroin, poslední zpráva Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) naznačuje, že se trend pomalu obrací.
Konopí sice mírně ustupuje ze svých pozic, ale přesto neohroženě zůstává nejoblíbenější drogou. Naopak obliba heroinu po mnoha letech poklesu opět začíná stoupat.
Obliba konopí raketově vzrostla především v 90. letech, přičemž alespoň jednou drogu okusila téměř čtvrtina všech evropských dospělých, tedy zhruba 74 milionů lidí. "Pak se situace začala stabilizovat a poslední údaje výrazně podporují analýzu uvedenou v loňské zprávě, podle níž nastává obecný pokles užívání této drogy," uvedla EMCDDA ve své nejnovější výroční zprávě.
Nikdo neví proč
Jednou z prvních zemí, která ohlásila pokles uživatelů konopí, byla překvapivě Velká Británie, jejíž obyvatelé dosud patřili mezi nejnáruživější "fanoušky" této drogy. Podobným vývojem jako Británie ovšem v poslední době prochází většina ostatních západoevropských zemí.
"Z evropského obrázku vybočuje malá skupina zemí, zejména na severu či jihu Evropy, kde úrovně užívání konopí již nějakou dobu zůstávají nízké a stabilní," dodává EMCDDA.
Pokles obliby konopí zatím odborníci neumějí příliš věrohodně vysvětlit, podle nich za tímto vývojem stojí "sociální a kulturní faktory", zatím však nikdo neví které. Obliba drogy nicméně neklesá jen v Evropě, počet uživatelů konopí poklesl i ve Spojených státech či v Austrálii.
Heroin a kokain v ofenzivě
O poklesu však nelze mluvit v případě heroinu a kokainu, které patří mezi tvrdé drogy a jsou daleko nebezpečnější než konopí. Heroin si v Evropě dosud vyžádal vůbec nejvíce úmrtí mezi uživateli drog a připadá na něj také nejvíce nemocných. Do roku 2002 přitom počet žádostí o léčbu závislosti výrazně klesal a do roku 2004 rovněž citelně klesal počet lidí, kteří zemřeli na předávkování heroinem.
"Nyní značný počet zemí hlásí nárůst jak v počtu, tak v podílu žádostí o léčbu závislosti na opiátech. Údaje o úmrtích vyvolaných drogami, která většinou souvisejí s užíváním heroinu, také nijak nenaznačují návrat ke klesajícímu trendu pozorovanému do roku 2004," udává EMCDDA.
Evropské monitorovací středisko přitom upozorňuje na obavy, že heroin se šíří mezi stále mladšími skupinami obyvatelstva, jak upozorňují některé země. Experti navíc dávají najevo zklamání, že analýzy, které v posledních letech počítaly s propadem obliby heroinu, už neplatí.
"Jakékoli náznaky případného zhoršování situace, zvláště v době, kdy Evropa vstupuje do období hospodářských obtíží, jsou důvodem k velkým obavám," upozorňuje EMCDDA.
Na popularitě neztrácí ani kokain, přestože jeho dostupnost na trhu možná začíná klesat, ale podobný soud nelze vynést se stoprocentní jistotou. Ve Velké Británii, která patří v rámci Evropy mezi země s největším kokainovým trhem, se prodává daleko méně čistá droga než v minulosti. Odborníky však mate, že ceny kokainu nadále klesají, počet zadržených zásilek stoupá a objevují se další "pašerácké" trasy přes východní Evropu.
ČTĚTE TAKÉ: Nejsilnější zbraně zpod Hindúkuše: opium a heroin
"Užívání kokainu v Evropě se stále soustřeďuje do západních zemí, kde je trend obecně stabilní či stále vzestupný. Existují však i doklady o rozšiřování této drogy do dalších zemí," dodává monitorovací středisko.
Foto: Profimedia