(Ne)korektní
Hitler, koncentrák, blb... Trable Němců s espézetkami
10.03.2014 08:15
Není to tak dlouho, co byla v Německu státní poznávací značka (SPZ) "NSU" zcela nenápadná a hlavně "nevinná". Od doby, kdy se veřejnost dozvěděla o vraždění neonacistů z tajné skupiny Nacionálně socialistické podzemí (Nationalsozialistischer Untergrund; NSU) je tato espézetka problém. Nejen ve městě Norimberku, jež tuto SPZ používá a kde teroristé z NSU zabili tři lidi.
Norimberský starosta Ulrich Maly (SPD) se kvůli ohledům na blízké obětí snažil značku "NSU" zakázat. To ale není tak snadné. Už technicky je to značný problém, a tak se rozhodlo, že úřady alespoň spornou SPZ vymění automobilistům, kteří o to projeví zájem, a to zdarma.
Tento příklad ukazuje, jak obtížné a složité je to se státními poznávacími značkami, které můžou být zneužity jako "politické poselství". Především kvůli nacistické historii s tím mají ve Spolkové republice problém už dlouho.
Stát a jednotlivé spolkové země se roku 2000 dohodly, že vydají společné doporučení, jakému nechtěnému vytváření slov na základě písmen SPZ je vhodné se vyhnout. Patří sem rovněž kombinace písmen spojovaných s třetí říší.
Jde hlavně o KZ (Konzentrationslager), SS (Schutzstaffel) či NS (Nationalsozialismus). Před čtyřmi lety byl zmíněný seznam doplněn mimo jiné o AH (Adolf Hitler) nebo HH (Heil Hitler či Heinrich Himmler). Takové hanzovní měst Hamburk (Hansestadt Hamburg) však se svou už dlouho požívanou SPZ "HH" nic dělat nehodlá.
Ke značkám zavánějícím nacismem, které se nepoužívají na lokální úrovni, patří třeba následující. Okres Dithmarschen zakázal kombinaci "HEI-L". Okres Steinburg nepoužívá kombinaci "IZ-AN", protože ji lze pozpátku číst jako "nazi", tedy nácek. V bavorském okrese Bad Tölz-Wolfratshausen se nedávno přestala přidělovat autům značka "TÖL-HH".
Taková drážďanská espézetka "DD-R" (NDR, bývalé východní Německo) se nejspíše do klatby nedostane. Celá věc má, jak už to v takových případech bývá, háček.
Někdy je obtížné stanovit, co je ještě politicky korektní a co je prostě hloupost, zvůle úřadů. List Münchner Merkur třeba informoval o bavorském špeditérovi, kterému čerstvě zamítli SPZ "HH", ačkoli se jmenuje Heinrich Hasch a jde tedy o jeho iniciály.
Úsměvné je, že dopravce už má tři desítky vozů se značkou " TÖL-HH". Další už tedy nebudou.
Některé SPZ jsou považovány za nevhodné kvůli tomu, že jsou na štíru s "dobrými mravy". Třeba když velká písmena vytvoří nějaké sprosté slovo. I zde ovšem existuje problém, mimo jiné proto, že obsah pojmu dobré mravy se ve vývoji společnosti mění. Co kdysi znělo nevhodně, může být dnes společensky únosné.
Jde i o žertovné významy SPZ. Existují jich dlouhé seznamy, které se stále doplňují. Zmiňme alespoň několik příkladů:
"ESW" - echt scharfe Weiber (fakt vostrý ženský), "FFB" - Fahrer fährt blöd (blb za volantem), KF - kaum fahrtüchtig (sotva schopný jízdy), "LDK" - lauter durstige Kerle (samí žízniví chlápci), "NEA" - Neandertaler (neandrtálec), "NMS" - nicht mal schlau (ne právě chytrý), "OAL" - Ochse am Lenkrad (vůl, hovado za volantem) anebo "ST" - Straßen-Terrorist (silniční terorista).
Dosavadní praxe, konkrétně doporučení některé kombinace písmen nepoužívat, není však podle některých politiků dostatečná. Je totiž nezávazná a nechává na jednotlivých spolkových zemích, jak se k věci postaví.
Vnitropolitická mluvčí levicové frakce (Die Linke) ve Spolkovém sněmu Ulla Jelpkeová varuje před zneužíváním SPZ neonacisty a požaduje, aby se záležitost upravila jednotně a celostátně. Podporují ji i někteří sociální demokraté (SPD), třeba Reinhard Meyer, zemský ministr dopravy ve Šlesvicku-Holštýnsku, který současně předsedá konferenci šéfů rezortu dopravy na zemské i celostátní úrovni.
Jellpkeová připomíná i déle známé problémy s kombinacemi čísel. Pro pravicové extremisty znamená například číslo 18 Adolfa Hitlera - jeho iniciály tvoří první a osmé písmeno v abecedě. Číslo 88 je v témže duchu pozdravem Heil Hitler a tak podobně.
Spolkový ministr dopravy, křesťanský demokrat (CDU) Alexander Dobrindt, však podle svého vyjádření necítí potřebu záležitost na celostátní úrovni řešit. Prý k tomu není ani kompetentní. Věci by se podle něj museli ujmout zákonodárci.
Na neonacistické scéně jsou určité symboly a kódy dosti oblíbené. Jde i o zmíněná čísla. Spolková vláda přesto tvrdí, že nemá poznatky o tom, že by extremisté cíleně používali na SPZ svých aut určité kombinace písmen a čísel, aby na silnici rozpoznali stejně smýšlející.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.