Hlavy Německa, Anglie, Francie a Itálie řeší krizi
04.10.2008 19:11
Zástupci čtyř největších zemí Evropské unie dnes jednají v Paříži o situaci na finančních trzích. Scházejí se v situaci, kdy světovou ekonomiku ničí nejvážnější krize od 30. let minulého století. Schůzku svolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy, podle něhož teď musí Evropa musí ukázat koordinovaný postup.
Jednotlivé země Evropské unie však společný postup zatím nemají.
"Máme globální problém, potřebujeme globální odpověď. Evropa musí v dnešním světě ukázat rozhodnost a předložit řešení. To každého přesvědčí," řekl Sarkozy. Současná finanční krize má kořeny v rizikové části amerického hypotečního trhu, destabilizovala banky, zablokovala úvěrové trhy a značně otřásla důvěrou spotřebitelů.
ČTĚTE TAKÉ: O francouzské aroganci a čekání na Sarkozyho
Na schůzce je vedle Sarkozyho také britský premiér Gordon Brown, italský premiér Silvio Berlusconi, německá kancléřka Angela Merkelová, prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet, předseda Evropské komise José Manuel Barroso nebo předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker.
"Politici musejí mít v tak obtížné situaci zodpovědnost. Ale ti, kteří škody způsobili, k řešení musejí přispět," řekla Merkelová. Právě Německo má značné výhrady proti tomu, aby unie použila na záchranu bank peníze daňových poplatníků. Německý ministr hospodářství Michael Glos řekl, že by teď měli ukázat šéfové bank, že vysoké platy neberou zbytečně.
"Chci, aby na této schůzce jasně zaznělo, že nikdo nenechá žádnou zdravou a důležitou banku padnout jen kvůli tomu, že jí chybí likvidita," řekl britský premiér Brown. "Bude to jasný signál, že každá země, která zde má dnes svého zástupce, bude ochotna učinit vše nezbytné k tomu, aby zajistila stabilitu systému a bezpečnost tvrdě pracujících rodin i firem v každé zemi," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Francie svolává kvůli finanční krizi schůzku EU
Sarkozy doufá, že se na schůzce v Paříži dojednají alespoň takové kroky, které zastaví prohlubování problémů. První krok k omezení dalšího šíření krize učinila v pátek americká Sněmovna reprezentantů, která schválila plán stabilizace tamního finančního systému. O podobné podpoře údajně uvažuje také Evropská unie.
"Paulsonův plán navrací důvěru, teď je třeba jej uvést do praxe," řekla k pátečnímu schválení amerického plánu francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová. Plán sestavil ministr financí USA Henry Paulson ve spolupráci s centrální bankou (Fed). Na podporu fungování svého finančního systému chtějí Američané vynaložit až 700 miliard dolarů, v přepočtu asi 12 bilionů Kč.
Několik zdrojů blízkých evropským vládám v minulých dnech uvedlo, že Francie navrhuje vytvořit v Evropské unii záchranný fond, v němž by bylo asi 300 miliard eur (asi 7,4 bilionu Kč). Oficiální místa v Paříži nicméně všechny takové informace tvrdě popírají a tvrdí, že žádný takový návrh neexistuje.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.