Ve Francii vyšly paměti bývalého prezidenta Françoise Hollanda. Šéf Elysejského paláce v letech 2012 až 2017 v knize nazvané Les leçons du pouvoir (Lekce z moci) bilancuje své bouřlivé roky v úřadě, které poznamenaly například teroristické útoky, a kritizuje svého nástupce a někdejšího ministra a spojence Emmanuela Macrona. Reformy současného francouzského prezidenta podle Hollanda v zemi vytvářejí nerovnosti.
"Mé vlády nerovnosti zmenšovaly. Tato vláda je prohlubuje," napsal třiašedesátiletý Hollande. Exprezident svého čtyřicetiletého následovníka v knize rovněž varuje před přílišnou sebejistotou, především v mezinárodní politice, v níž se Macron snaží hrát aktivní roli. Na domácí scéně se pak Macron podle Hollanda projevuje monarchistickými sklony.
Hollande také podle agentury AFP Macrona nepřímo obvinil ze zákulisní zrady. "Vždy jsem uznával politickou soutěž. Ale myslím si, že ta se má dít otevřeně... A přiznejme si, že tohle nebyl ten případ," napsal Hollande.
Ve svém 400stránkovém díle také píše, že francouzská ekonomika byla ke konci jeho prezidentského působení "ozdravená a oživená", ačkoli právě stav ekonomiky země byl podle AFP tehdy kritizován.
"Prezident pracuje vždy pro svého nástupce a dědí po svém předchůdci," uvedl Hollande a dodal, že Francii Macronovi "přenechal v lepším stavu, než v jakém ji našel". Uvedl také, že s politikou nemíní skoncovat.
Socialista Hollande byl v závěru svého mandátu velmi nepopulární. Na jaře 2017 se rozhodl v prezidentských volbách nekandidovat. V úterním rozhovoru v televizi France 2 řekl, že dal tehdy před svým osobním zájmem přednost zájmům vyšším, a své rozhodnutí neucházet se o další pětileté období v čele státu označil za "oběť". "Bylo to bolestné, ale byl to můj úkol," řekl Hollande.
Uvedl, že důvody jeho rozhodnutí byly politické - rozdělená levice, ohlášená Macronova kandidatura a "pravice, která byla ujišťována, že se dostane do druhého kola s krajní pravicí". Na dotaz, zda by centristu Macrona porazil, odpověděl: "Mohl jsem, ale nechtěl jsem."