Německá policie už dostala od veřejnosti 80 tipů po pondělním zveřejnění fotografií 104 osob podezřelých z výtržnictví během červencového setkání zemí skupiny největších ekonomik světa G20 v Hamburku. Jeden podezřelý se dokonce přihlásil dobrovolně. Kontroverzní metoda pátrání však má v Německu, které je citlivé na jakékoli zásahy do osobnostních práv, řadu kritiků. Řeč je o honu na lidi. Doživotně stigmatizovány prý budou zveřejněním policejních fotografií i osoby, které nakonec nebudou odsouzeny.
Několikadenní prudké střety levicových radikálů s policií v červenci do značné míry ochromily život v severoněmeckém přístavním městě. Extremisté při nich vyrabovali řadu obchodů, zapálili desítky aut a zranili stovky policistů. Více než dvě desítky radikálů už byly odsouzeny, po dalších policie stále pátrá.
Násilných protestů se na G20 v Hamburku účastnily i zhruba tři desítky levicových extremistů z Česka. Část z nich byla zadržena a obviněna v souvislosti s nepokoji a střety s policejními složkami v ulicích, uvedlo už v srpnu české ministerstvo vnitra.
Německá policie a státní zastupitelství zveřejnily v pondělí snímky 104 podezřelých na internetu. Úřady je podezřívají většinou z ublížení na těle, narušení veřejného pořádku nebo žhářství. K dispozici jsou i videa zachycující dění na některých místech výtržností. Jeden podezřelý se už policii přihlásil sám a přiznal se k podílu na rabování v jednom supermarketu.
Vyšetřovatele podpořili především politici konzervativního bloku CDU/CSU. Poslanec CDU Armin Schuster opatření hájil s tím, že trestní řád veřejné pátrání umožňuje, pokud předtím byly bezvýsledné všechny kroky ke zjištění totožnosti a pokud jde o závažné trestné činy. Státní zastupitelství to podle něj pečlivě zvážilo a soudci opatření povolili. Kromě toho byly fotografie pečlivě vybrány, řekl televizi ZDF politik, který je v CDU expertem na záležitosti vnitra.
Naopak mluvčí pro vnitro v hamburské frakci krajní strany Levice Christiane Schneiderová kritizovala nejen fotografie, ale také videa, která byla zveřejněna společně s fotografiemi. Pozastavila se nad tím, jak mohl takový postup povolit soud. "Zveřejněním fotografií hrozí zachyceným osobám celoživotní stigmatizace, bez ohledu na to, zda budou odsouzeny, nebo ne," řekla politička.
Na začátku měsíce německá policie zasahovala v osmi spolkových zemích proti levicovým extremistům v souvislosti s nepokoji během červencového summitu. Zajištěno bylo mimo jiné 26 počítačů a 35 mobilních telefonů, ale nikdo nebyl zatčen.