Hvězdář Vatikánu věří v mimozemšťany. Ježíš je jen jeden

Zahraničí
2. 8. 2015 19:15
Dalekohled vatikánské hvězdárny Castel Gandolfo.
Dalekohled vatikánské hvězdárny Castel Gandolfo.

Ještě roku 1616 římská církev nevěřila, že Země se točí kolem Slunce, a vedla inkviziční procesy proti příznivcům Koperníkovy heliocentrické teorie, jako byl Galileo Galilei. Od těch časů se ve Vatikánu hodně změnilo. Z teologického pohledu dnes nejsou problémem ani mimozemšťané, říká šéfastronom Svatého stolce José Gabriel Funes.

Je to pragmatický muž. Víra v boha a existence mimozemských forem života se pro něj nevylučují. Výzkumník pocházející z Argentiny je stejně jako jeho nejvyšší šéf, papež František, jezuitou. Vedle toho vede hvězdárnu v Apoštolském paláci v Castel Gandolfu ležícím asi třicet kilometrů od Říma.

Jezuité zaměřují své dalekohledy na nebeskou báň už čtyři století. Zprvu z Říma, poté z Castel Gandolfa a k dispozici mají rovněž moderní a vysoce výkonný teleskop na hoře Mount Graham v poušti americké Arizony.

José Gabriel Funes - šéfastronom Vatikánu.Jejich cílem je dokázat, že přírodní vědy a náboženství se vzájemně doplňují. Též Funes proto současně vystudoval teologii i astronomii. V uplynulých letech přináší věda stále více důkazů, že ve vesmíru nejspíše nejsme sami.

Čerstvě americká kosmická agentura NASA jásala nad objevem exoplanety s názvem Kepler-452b.

Možná má geologické složení podobné naší Zemi a stejně tak může obíhat kolem svého slunce v podobné vzdálenosti jako naše mateřská planeta. Mohla by na ní být tudíž voda v tekutém stavu.

Opět lze tedy spekulovat, zda by tato exoplaneta, která je od nás vzdálená 1400 světelných let, nemohla být druhou Zemí. Ovšem už jen samotné úvahy o životě v kosmických dálavách  znamenají pro církev nejednu výzvu.

V rozhovoru pro agenturu AFP vrchní katolický astronom Funes uvádí, že objevení Keplera-452b je "velkolepá zpráva". Podle jeho názoru je veskrze pravděpodobné, že tam někde venku existuje život - možná forma inteligentního života. Přesto, prohlašuje Funes, v setkání s mimozemšťany nevěří.

"Nemyslím, že někdy potkáme nějakého Mr. Spocka (postava z planety Vulkán, napůl Pozemšťan ze seriálu Star Trek)," říká astronom. A to i kvůli obrovským vzdálenostem ve vesmíru. Pro Rádio Vatikán páter uvedl, že bude trvat ještě tak deset let, než zjistíme, jaká je na Kepleru-452b atmosféra.

Galileo měl ještě s cíirkví problémy.Jednu věc považuje ale José Funes za důležitou. I kdyby na cizích planetách byly dosud neznámé formy života, existoval by z jeho pohledu jen jeden jediný Ježíš. "Polidštění Božího syna je ojedinělou událostí v dějinách lidstva a vesmíru."

Komplikovanější začne celá věc být, když si pohráváte s teorií paralelních vesmírů, která mezi vědci není nepopulární. Ale to je trochu jiný příběh.

Ke svým zkoumáním oblohy měli vatikánští astronomové zprvu k dispozici Věž větrů (Torre dei Venti), která je vysoká impozantních 73 metrů a již nechal už roku 1576 postavit papež Řehoř XIII. Využívala se k příležitostným hvězdářským a meteorologickým pozorováním.

Páter Funes upozorňuje, že výsledky vědeckého bádání jsou něčím, co vědci uznávají platným. Není tedy žádná katolická a na straně druhá nekatolická věda, které by se vzájemně vylučovaly. Existuje věda - a basta.

"Řekl bych, že věda potřebuje náboženství, a naopak." Vzájemně se podle něj doplňují. Teprve až budou mít vatikánští vědci konkrétní výsledky z výzkumu zmiňované exoplanety, bude se k nim moci teologie vyjádřit.

Computerová animace exoplanety Kepler-452b.

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP , NASA, wiki

Další čtení

ilustrační foto

V Aténách vybuchla nastražená bomba. Má možná souvislost se nehodami vlaků

Zahraničí
11. 4. 2025

Právní firmy ustoupily Trumpovi, budou pro něj dělat zdarma. Otřáslo to právnickým světem

Zahraničí
11. 4. 2025

Pellegrini se v Bratislavě setkal se Zemanem

Zahraničí
11. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ