V lisabonské smlouvě o reformě fungování a institucí Evropské unie sice společná unijní hymna, vlajka a heslo nakonec nejsou, Evropský parlament je ale i přesto na svém říjnovém zasedání možná formálně uzná za své. Ne všechny europoslance by však tento krok potěšil.
V praxi by uznání symbolů znamenalo, že při zahajovací ceremonii po volbách do parlamentu či při nějakých formálních sezeních by zněla Óda na radost, která se jako unijní hymna používá. Na všech oficiálních dokumentech zákonodárného sboru by pak mělo figurovat heslo Jednotná v rozmanitosti. Unijní vlajka, tedy kruh z 12 zlatých hvězd na modrém podkladu, by pak měla vlát ve všech zasedacích sálech parlamentu a na všech oficiálních akcích pořádaných zákonodárným sborem.
S nápadem zmiňované symboly uznat přišel výbor pro ústavní záležitosti, který dnes schválil návrhy na změny v parlamentních pravidlech, které to umožní. Rozhodovat o nich ještě bude Evropský parlament jako celek. Dá se ale čekat, že je schválí. To si myslí i český europoslanec Jan Zahradil (ODS), kterému se ale tento krok rozhodně nelíbí.
"Považuji to za poměrně nedůstojné, pokud tímto způsobem ty věci, které byly z bývalé euroústavy odstraněny, tak budou takhle propašovávány zpátky," řekl. "Je to jednání, které se dá označit za dětinské," dodal.
Symboly totiž byly zahrnuty do euroústavy, která však v roce 2005 neprošla v referendech ve Francii a v Nizozemí. Po tomto "ne" se unie ponořila do hluboké institucionální krize. Z ní se jí podařilo povynořit díky tomu, že se sedmadvacítka po řadě ostrých a velmi nesnadných jednání dokázala dohodnout na textu nové unijní smlouvy, která by měla přinést tolik potřebné reformy unijních institucí. Jedním z témat, o nichž se tehdy nejvíce diskutovalo, byla právě existence těchto symbolů.
V lisabonské smlouvě, která nyní v unii prochází ratifikačním procesem, však symboly už nefigurují. Ani její osud však zatím není jasný, neboť před časem jí "ne" řekli v referendu Irové.
Foto: tisková služba EP a Profimedia