Ital předvídal zemětřesení. Nevěřili mu
07.04.2009 06:45
Nejen Italové postižení nejnovějším zemětřesením se zlobí na úřady a vládu. Důvod? Italský seismolog Gioacchino Giuliani předvídal velké zemětřesení v Abruzzách již týdny dopředu, úřady mu však nevěřily a zakázaly mu varování šířit s tím, že jen vyvolává paniku.
Podle deníku La Repubblica žádá Giuliani po tragickém zemětřesení ve střední Itálii od úřadů omluvu, vláda ale trvá na tom, že jeho upozornění nemělo vědecký základ.
ČTĚTE TAKÉ: Po zemětřesení 179 mrtvých: Itálie se stále otřásá
"Teď tady máme lidi, kteří by se mi měli omluvit a kteří mají tragédii, která se stala, na svědomí," říká Giuliani.
První, ještě malé otřesy začaly v regionu v polovině ledna a opakovaly se v poměrně pravidelných intervalech. V historické Aquile asi 100 kilometrů severovýchodně od Říma vyvolávaly znepokojení obyvatel.
Auta s reproduktory začala projíždět městem a vyzývat obyvatele k jeho evakuaci poté, co Giuliani, vědec italského Národního astrofyzikálního ústavu, vydal prohlášení, že se blíží velké zemětřesení. To vyvolalo mezi obyvatelstvem strach a policie vědci zakázala další zveřejňování jeho závěrů. Musel dokonce své zprávy stáhnout z internetu.
Giuliani zakládal své předpovědi na zvyšující se koncentraci výronů radioaktivního plynu radon z půdy v seismicky aktivních oblastech, kterou naměřil. Své metody vypracoval již dříve, když v okolí Aquily, kde bydlel, pracoval pro ústav jaderné fyziky.
Expert či šarlatán? Jak Giuliani předpovídá zemětřesení |
Giulianiho princip předvídání zemětřesení funguje relativně snadno. Pomocí malých, olověným pláštěm obalených nádob měří množství radonu vystupujícího ze země. Tento radioaktivní plyn proniká z hlubin země neustále. Jakmile se koncentrace radonu zvýší, naznačuje to zvýšené nebezpečí zemětřesení, tvrdí Giuliani. Vysvětluje, že před chvěním půdy se v zemi otevírají štěrbiny, jimiž se dostává na zemský povrch více radonu. Množství vyvěrajícího plynu se podle vědcovy teorie řídí měsíčními fázemi a dalšími gravitačními efekty,kterými působí na Zemi planety Sluneční soustavy. Se svými esotericky působícími předpověďmi si technik Giuliani neudělal ve světě vědy jen přátele. Mnozí experti jeho teorie zcela odmítají, třebaže upozorňují, že množství plynů vyvěrajících ze země je už dlouho součástí metod, jimiž se zemětřesení vědci pokoušejí předpovídat. |
V neděli, když měření naznačovalo bezprostřední hrozbu zemětřesení, pociťoval podle svých slov "naprostou bezmocnost". "Nevěděl jsem, na koho se obrátit. Byl jsem vyšetřován za to, že jsem říkal, že brzo dojde k zemětřesení," řekl.
Italská média si dnes začala klást otázku, zda vláda udělala na ochranu obyvatel skutečně vše, co mohla.
Premiér Silvio Berlusconi zaujal na tiskové konferenci obranně úhybnou pozici, když prohlásil, že "nyní se musíme soustředit na pomoc postiženým a o předvídatelnosti zemětřesení se můžeme bavit později".
Italská Civilní ochrana uspořádala 31. března vědeckou konferenci na téma možného ohrožení Aquily. V závěrech se odborníci shodli, že "záchvěvy pociťované částí obyvatelstva jsou součástí typických sekvencí, což je zcela normální v seismicky aktivních oblastech jako je okolí Aquily".
Proto "není důvod k poplachu", vyvodila konference, ale doporučila "trvalý monitoring a pozornost".
Na těchto závěrech ředitel odboru civilní ochrany při úřadu vlády Guido Bertolaso i dnes trval. "Neexistuje možnost spolehlivého předpovídání zemětřesení, to je názor mezinárodního vědeckého společenství," řekl.
Předseda Národního geofyzikálního ústavu Enzo Boschi poukázal na to, že Itálie se nezaměřila ani na žádné jiné způsoby seismického varování, nehledě na dlouhou historii tragických zemětřesení v zemi. "Měli jsme velké otřesy, ale pak jsme na ně zapomněli a nic jsme nedělali. Nepatří k naší kultuře přijímat předběžná opatření nebo učinit patřičné kroky předem v oblastech, které mohou silná zemětřesení zasáhnout," řekl.
Foto: GFZ, USGS, profimeida.cz a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.