Itálie doufá, že Rusko bude v co nejkratší době moci znovu spolupracovat se skupinou ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G7. Okamžité zrušení protiruských sankcí ale Řím nepožaduje. Na závěr summitu G7 v Kanadě to řekl nový italský premiér Giuseppe Conte. Podobně už se vyjádřil americký prezident Donald Trump, podle kterého by takový krok byl přínosem. Německá kancléřka Angela Merkelová je ale přesvědčena, že pro přijetí Ruska zatím nenastaly vhodné podmínky.
Rusko a země G7 společně tvořily seskupení G8. Rusko ale bylo na jaře 2014 vyřazeno za okupaci a následnou anexi ukrajinského poloostrova Krym a za podporu proruských separatistů na Ukrajině.
"Itálie věří, že je důležité mít s Ruskem dialog. To ale neznamená, že lze přes noc zrušit systém sankcí. Sankce jsou spojeny s dohodou z Minsku, která dosud nebyla plně implementována," řekl v sobotu Conte.
Nová populistická vláda v Itálii zastává proruskou politiku a přeje si zrušení protiruských sankcí, uvedla agentura DPA. Ve vládě je zastoupeno protestní Hnutí pěti hvězd spolu s euroskeptickou a protiimigrační stranou Liga, kterou média často označují za krajně pravicovou.
Otázka znovupřijetí Ruska do klubu vyspělých ekonomik se objevila i na Trumpově tiskové konferenci, kde odpovídal na dotazy novinářů. Trump z Kanady odletěl ještě před skončením summitu a zamířil do Singapuru, kde ho v úterý čeká pozorně sledovaná schůzka se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.
Trump řekl, že znovupřijetí Ruska do elitního klubu vyspělých zemí by bylo přínosem. Upozornil ale, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem už relativně dlouho nemluvil. "Něco se před nějakým časem stalo a Rusko už mezi námi není. Myslím, že by bylo přínosné, kdyby se ke stolu vrátilo," poznamenal americký prezident.
Německá kancléřka Merkelová naopak uvedla, že se lídři evropských států G7 na summitu shodli, že pro znovupřijetí Ruska zatím nenastaly ty správné podmínky.