Několik desítek tisíc lidí pochodovalo centrem Říma a žádalo odstoupení předsedy vlády Silvia Berlusconiho. Předmětem jejich kritiky byly premiérovy údajné snahy přizpůsobit zákony ve svůj prospěch, konflikt zájmů, jehož se prý neustále dopouští, i jeho údajné sexuální skandály.
Někteří demonstranti ho obviňovali i ze styků s mafií. "Politika se dělá s čistýma rukama. Odstup a přistup na to, že budeš souzen," zněla výzva na jednom z transparentů, které účastníci nesli.
Policie odhadla počet účastníků na 90 tisíc, podle organizátorů jich bylo přes 350 tisíc.
Byli mezi nimi i filmový tvůrce Nanni Moretti, který protestoval proti hegemonickému postavení Berlusconiho v italské televizi, bývalý protikorupční soudce a později ministr Antonio Di Pietro a nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo. V pestré směsici byli i ekologové protestující proti plánu postavit most přes Messinskou úžinu mezi italskou pevninou a Sicílií, obránci práv přistěhovalců nebo příslušníci hnutí požadujícího pravdu o smrti soudce Paola Borsellina v roce 1992 při atentátu připisovaném sicilské mafii.
ČTĚTE TAKÉ: Berlusconi chválil Lukašenka. Lid ho prý má rád
"Jsou tu lidé z celé země, a dokonce i ze zahraničí, a to s jediným poselstvím: Berlusconi musí jít!" prohlásil Di Pietro, který odsoudil "velké mediální, volební a politické podvádění", jehož se podle něho Berlusconiho vláda dopouští.
V průvodu převládala fialová barva, podle organizátorů na znamení nezávislosti - je to prý totiž jediná, kterou si ještě neuzurpovaly tradiční politické strany. Mnoho účastníků mělo na obličeji Berlusconiho masku s nápisem "Ne" na čele.
Proti Berlusconimu jsou teď vedeny dva procesy - kvůli údajnému podplácení svědka a kvůli údajným daňovým podvodům. Jejich zahájení či obnovu umožnilo říjnové rozhodnutí ústavního soudu zrušit zákon poskytující nejvyšším představitelům státu po dobu výkonu funkce imunitu. Tento zákon, považovaný za ušitý na míru pro Berlusconiho, schválil parlament v červenci. Oba procesy jsou nyní odročeny na leden.
Třiasedmdesátiletý premiér a mediální magnát - právě tato dvojí pozice mu vynáší obvinění z konfliktu zájmů - se letos ocitl v centru pozornosti také kvůli údajným sexuálním skandálům. Jeho záliba v mladých krásných ženách přivedla nedávno jeho manželku k žádosti o rozvod.
V pátek ho navíc jeden souzený bývalý mafián obvinil z někdejšího spolčenectví s jedním mafiánským bossem.
Berlusconi veškerá obvinění odmítá, a pokud jde o ženy, přiznává, že "není svatý", ale prohlašuje, že za sex nikdy neplatil.
Jeho vláda odbyla dnešní demonstraci pokrčením ramen. "Třistapadesát tisíc lidí v ulicích? I kdyby to byla pravda, znamenalo by to, že přes 59,5 milionu Italů je vládě nakloněno," prohlásil ministr bez portfeje Roberto Calderoli.
Foto: ČTK/AP