Evropa tají dech
Italové jdou k volbám. Umožní Berlusconiho návrat?
24.02.2013 08:30
Italské parlamentní volby, které měly této jihoevropské zemi po předloňské demisi premiéra Silvia Berlusconiho a mezidobí úřednické vlády Maria Montiho konečně přinést politickou stabilitu, se snadno mohou změnit v drama s obávaným nerozhodným výsledkem.
Podle posledních předvolebních průzkumů totiž favorizovanému levicovému bloku Piera Luigiho Bersaniho nečekaně šlape na paty pravicová koalice kolem expremiéra Berlusconiho a do hry může výrazně zasáhnout i neodhadnutelné populistické Hnutí pěti hvězdiček. Téměř třetina Italů se navíc ještě nerozhodla, komu v neděli a v pondělí odevzdá svůj hlas.
K volbám se 24. a 25. února může vydat celkem 49 milionů Italů, kteří budou rozhodovat o jménech 630 poslanců a 315 senátorů. Jejich hlasy ukážou, zda země poznamenaná hospodářskou krizí chce dál pokračovat v tvrdé úsporné politice zahájené Montiho kabinetem.
Proti některým Montiho reformám se překvapivě staví hlavně pravice: blok Berlusconiho, vedený expremiérovou stranou Lid svobody (PdL), například láká voliče na zrušení nepopulární daně z nemovitosti. Sedmašedesátiletý bývalý předseda vlády, kterého ještě před rokem komentátoři kvůli jeho četným skandálům odepisovali, má podle průzkumů na své straně téměř 30 procent voličů a za Bersanim zaostává jen o několik procentních bodů.
Centristický blok úřednického premiéra Montiho se naopak se 14 procenty podpory se soupeři příliš měřit nemůže a v průzkumech nestačí ani na protievropské Hnutí pěti hvězdiček bývalého oblíbeného komika Beppeho Grilla, které těží z opozice proti současné politické garnituře.
Zveřejňování výsledků průzkumů veřejného mínění je v Itálii dva týdny před volbami zakázáno, a tak není jasné, kterým směrem se preference voličů v rozhodující fázi kampaně posunuly. Sociologové upozorňují na to, že v Itálii je stále nebývale mnoho nerozhodnutých lidí, kteří si budou favorita vybírat až na poslední chvíli. Výsledek hlasování proto nakonec může být velmi těsný, což by mohlo způsobit povolební pat a v důsledku nutnost konání dalších voleb.
Dolní komoru italského parlamentu by díky volební prémii, která vítězi bez ohledu na počet procent získaných hlasů zaručuje většinu mandátů, mohla ovládnout levice. V senátu je zase pravděpodobnější úspěch pravice, protože ta díky volebnímu systému bude těžit ze své podpory v hustě obydlených severoitalských regionech, jako jsou Lombardie či Benátsko. Tam Berlusconimu přinese body i tradiční koaliční partner - nacionalistická Liga severu, která dlouhodobě prosazuje osamostatnění severní Itálie. Klíčové tudíž nakonec může být to, zda se Bersanimu a jeho Demokratické straně (PD) podaří dohodnout s blokem Maria Montiho, jenž na miskách vah nejspíš bude rozhodující silou.
Evropští komentátoři výsledky italských voleb očekávají se značnými obavami. Hrozí podle nich, že Itálie opustí reformní kurz a začne zbytek kontinentu znovu ohrožovat svými rostoucími ekonomickými problémy. Vedoucí představitelé EU se zase netají kritikou nečekaného černého koně voleb - Silvia Berlusconiho, který slibuje uvolnění "utažených opasků".
I když mediální magnát Berlusconi nemá ambice stát se popáté premiérem a v případné vládě by chtěl získat křeslo ministra hospodářství, vrátil by ho triumf PdL zpět do nejvyšších pater politiky. Nadcházející hlasování tak do značné míry bude i referendem o tom, zda si italská veřejnost comeback této "těžké politické váhy" přeje.
Vizitky hlavních stran kandidujících ve volbách |
DEMOKRATICKÁ STRANA (Partito Democratico, PD)
LID SVOBODY (Il Popolo della Liberta, PdL)
HNUTÍ PĚTI HVĚZDIČEK (Movimento 5 Stelle, M5S)
OBČANSKÁ VOLBA (Scelta Civica)
OBČANSKÁ REVOLUCE (Evoluzione Civile) |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.