Italské pátrací týmy našly v Tyrhénském moři, 28 kilometrů od jihozápadního pobřeží Itálie vrak lodi se 180 sudy toxického odpadu na palubě. Údajně jej potopila mafie. Italské úřady se obávají, že v oblasti může být přes 30 potopených plavidel s podobně nebezpečným nákladem.
Silvestro Greco, ředitel agentury pro životní prostředí italského kraje Kalábrie věří, že italská mafie potopila od 80. let 20. století až 32 lodí s toxickým odpadem. Tehdy totiž začaly v zemi platit přísnější ekologické zákony a nelegální odstraňování nebezpečného odpadu se stalo pro zločinecké organizace výnosným podnikáním.
"Mohly by nastat problémy kvůli jedovatým látkám a těžkým kovům...je to téma pro celé mezinárodní společenství," varoval Greco.
Vrak se podařilo najít už v sobotu za pomoci bývalého člena kalábrijské mafie Franceska Fontiho. Ten řekl vyšetřovatelům, že se k potápění lodí používaly výbušniny, osobně prý byl přítomen u dalších dvou takových akcí.
Fonti tvrdí, že mafie vydělala miliony dolarů tím, že takto ilegálně odstraňovala toxický odpad severoitalských podniků.
Potopená loď podle oficiálních zdrojů možná ukrývá i radioaktivní odpad. Vyšetřovatelé při pátrání využili dálkově řízenou ponorku a nasnímali 110 metrů dlouhé plavidlo v hloubce asi 500 metrů. Televizní záběry ukázaly, že nejméně jeden z desítek barelů poškozeným trupem lodi propadl a leží prázdný na mořském dnu.
"Středozemní moře tvoří asi 0,7 procenta rozlohy světových moří. Pokud je v tak malé oblasti více než 30 lodních vraků s toxickým odpadem, představte si, jak to asi může vypadat v ostatních mořích," upozornil na možné nebezpečí Greco.
Kalábrijský státní zástupce slíbil, že prokáže-li se přítomnost jedovatých substancí na palubě vraku, zahájí úřady pátrání po dalších potopených lodích.
Kalábrijská mafie, takzvaná 'ndrangheta, má podle italského státního úřadu pro boj s mafií DIA prakticky monopol na obchod s drogami v Evropě. Obchoduje zvláště s brazilským a kolumbijským kokainem.
Foto: Profimedia