<span>Italská mafie</span> se snaží ovládnout i obchod s chlebem

Zahraničí
22. 9. 2008 11:10
Prodej chleba na ulicích Neapole. Z pekáren mafie?
Prodej chleba na ulicích Neapole. Z pekáren mafie?

Prodej chleba na ulicích Neapole. Z pekáren mafie?Mafii v italské Neapoli už nestačí kontrola obchodu s drogami, podnikání ve stavebnictví a ve sběru odpadků. Nyní se pustila do pekařství a stará se o to, aby obyvatelé tohoto italského města byli denně závislí na čerstvém chlebu z provozoven mafie, píše britský list The Observer.

Podle zprávy, kterou zveřejnili minulý týden, podezírají oficiální činitelé a vyšetřovatelé klany Camorry, že stojí za mnohými z 1400 nelegálně fungujících pekáren, jež dodávají výrobky stovkám pouličních prodavačů. Ti pak prodávají chléb přímo z kufrů aut na ulici a postupně mohou rozšiřovat sortiment o další základní druhy potravin.

Otevřeno mají 24 hodin denně a zákazníky přitahují levným, chřupavým chlebem, čerstvě upečeným v pecích vytápěných dřevem, přesně tak, jak to mají obyvatelé Neapole rádi. Policie ale tvrdí, že nová sorta pekařů zákazníky pomalu tráví, protože v pecích pálí staré lakované dřevo, skořápky ořechů pokryté pesticidy, a dokonce i desky z rakví vykopaných z hrobů. "Kdokoli si tento chléb kupuje, jí dioxiny a karcinogenní látky a vážně ohrožuje své zdraví," říká Francesco Borrelli, zemědělský inspektor provincie Neapol.

Pekaři v žoldu Camorry.Borrelliho šetření nezákonných pekáren vedlo k několika zákrokům místní policie, která našla špinavé, vlhké provozovny se zplesnivělými stropy, v nichž mísili těsto na chleba nelegální přistěhovalci. Některé z nich byly nebezpečně blízko hořících skládek toxického odpadu, jež na pole kolem Neapole navezla Camorra, a některé byly začátkem letošního roku již spojovány s kontaminovaným sýrem typu mozzarella.

Centrem nelegálních pekáren je Afragola, malé město v blízkosti Neapole, kde působí jeden z klanů Camorry. Funguje tu 17 legálních pekáren - a více než stovka nelegálních. Po celé provincii představují pekárny podnikání v hodnotě 600 milionů eur, z nějž valnou většinu kontroluje mafie, říká Borrelli.

Řadu pekáren sice policie uzavřela, ale majitelé jednoduše po krátké době strhávají policejní pečeti a obnovují provoz. Nelegální pekárny teď v Neapoli poskytují téměř polovinu veškerého chleba a pekaři, kteří pečou legálně, už v loňském roce rozdali 20 tisíc chlebových baget zdarma, aby si získali zákazníky zpět.

Mafie za začíná orientovat na základní potřeby.Ale mafie zatím teprve začíná, říká Borrelli. "Předpokládáme, že mafie nyní nutí legálně působící prostředníky, aby nakupovali chléb z jejich pekáren a prodávali ho do potravinových řetězců, které vlastní rovněž mafie. Na koupi a prodej pak existují řádné doklady a pekárny se tak stávají vhodným prostředkem k praní špinavých peněz," dodává Borrelli, podle nějž se už nyní v kamenných obchodech v Neapoli prodává čtvrtina "nelegálního" chleba.

Vlastní pekárny už se Camoře podařilo vybudovat a teď může na tomto úspěchu začít dále stavět. "Chléb je základní podnikání," říká Borrelli. "Ale jak stoupají ceny potravin, rozšiřuje mafie působnost na ovoce, zeleninu a ryby, to všechno prodávané za nízké ceny." Ovšem ať už je to chléb pečený na rakovinném kouři z lakovaného dřeva nebo jahody pěstované na skládce odpadků, nízká cena potravin dodávaných mafií může člověku přijít draho, varuje Borrelli.

Foto: AFP/Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ