<span>Italské mafii</span> se v Evropě daří

Zahraničí
8. 10. 2007 20:31
bez popisku 25458
bez popisku 25458

Italské mafii, zejména její kalábrijské obdobě známé jako ´Ndrangheta, se v Evropě daří, prohlásil dnes v Římě přední italský prokurátor Nicola Gratteri pověřený řízením boje proti organizovanému zločinu. Podle něho je tomu tak i kvůli nedostatečné společné evropské politice vůči organizované kriminalitě.

Gratteri má za to, že ´Ndranghetu lze přirovnat k jakékoli nadnárodní společnosti, která má pobočky "na všech kontinentech". Kromě Evropy operují její příslušníci ve Spojených státech, v Kanadě, v Austrálii i na území Latinské Ameriky. Podle prokurátora je nyní kalábrijská mafie světovým hráčem číslo jedna pokud jde o obchodování s kokainem a v této oblasti dosahuje ročního obratu 30 miliard eur.

Na evropském kontinentu ´Ndrangheta pevně zakořenila v Německu, Nizozemsku, Belgii, ve Francii a ve Španělsku. Dokázala totiž ve svůj prospěch využít výhod, které přinesl jednotný trh, jež umožňuje volný pohyb osob i zboží v rámci Evropské unie, prohlásil Gratteri. Upozornil, že "Evropa by si měla uvědomit, že mafie není pouze problém Itálie, ale že už je to problém celého západního světa".

"Lidé z ´Ndranghety se pohybují mezi Belgií, Nizozemskem a Německem stejně tak, jako já se pohybuji ve svém městě," řekl prokurátor. Připomněl nedávný případ z německého Duisburgu, kde přišlo při vyřizování účtů mezi dvěma klany ´Ndranghety o život šest lidí. Vraždy, jež byly spojeny s 16 let starým sporem v jihoitalském městečku San Luca, nejen šokovaly německou veřejnost, ale především ukázaly, jak pevně už zakořenil v Německu organizovaný zločin importovaný z Itálie.

Gratteri rovněž zdůraznil, že účinnému postupu proti této zločinnosti stejně jako spolupráci mezi národními policejními sbory a vyšetřovateli brání nedostatek jednotných justičních a vyšetřovacích postupů. Jako příklad uvedl Gratteri odposlech telefonických rozhovorů: zatímco v Itálii je v boji proti mafii tato praxe široce využívána, v jiných zemích není vůbec povolena.

"Jestliže v Německu, kde trestní zákoník nezná pojem zločinné spiknutí, je zakázáno odposlouchávání na veřejných místech, jak chcete zjistit, oč jde v nějaké pizzerii?" uvedl s narážkou na případ vražd před pizzerií v Duisburgu. "Od vražd v Duisburgu jsem nezaznamenal, že by nějaký evropský stát změnil svůj zákoník a příslušné postupy. Mám dojem, že lidé ztratili o danou problematiku zájem, že prostě nemají dostatek povědomí," řekl. A dodal, že italským policistům a vyšetřovatelům se "spolupracuje líp s Kolumbií než s některými evropskými zeměmi".

Na snímku italští vyšetřovatelé kriminální činnosti ´Ndranghety, nedatováno.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ