Italský soud povolil <span>konfiskaci německého majetku</span>

Zahraničí
26. 11. 2008 16:00
Esesmani v hořícím Distomu.
Esesmani v hořícím Distomu.

Esesmani v hořícím Distomu.Odvolací soud ve středoitalské Florencii potvrdil rozsudek řecké justice, která odsoudila německý stát k odškodnění rodin 218 obětí masakru spáchaných nacisty v řecké obci Distomo v červnu 1944. Italský soud tím dal zelenou ke konfiskaci majetku německého státu v Itálii, s výjimkou diplomatických budov, aby mohli být odškodněni příbuzní obětí z Distoma.

Rodiny potomků obyvatel z Distoma mají dostat odškodné ve výši 50 milionů eur (1,25 miliardy Kč). Nepodařilo se jim dosáhnout konfiskace majetku německého státu v Řecku, a proto využily italského zákona z roku 1995, aby se dožadovaly náhrady před italskými soudy, řekl advokát Joachim Lau.

Italský odvolací soud konstatoval, že nezadatelná práva jednotlivce mají v případech zločinů proti lidskosti přednost před svrchovaností státu.

Odvolací soud ve Florencii odmítl odvolání Německa proti rozhodnutí soudu nižší instance o konfiskaci německého majetku z roku 2006. Soud tehdy částečně obstavil přepychovou vilu Vigoni, jež je v majetku německého státu a leží na břehu Comského jezera na severu Itálie. Prodej vily by umožnil odškodnění řeckých rodin. O osudu vily se má rozhodnout v dubnu příštího roku.

Památník obětem masakru v Distomu.Vilu využívá jak německý, tak italský stát, který se v tomto případu postavil za Německo a proti prodeji vily. Odvolací soud ve Florencii odsoudil také Německo a Itálii k zaplacení soudních výloh, uvedl Joachim Lau.

Jednotky SS, bránící se útoku partyzánů v obci Distoma nedaleko Delf v červnu 1944, zavraždily nejméně 218 lidí, hlavně žen a dětí. Čtyři potomci obětí podali roku 1997 na Německo žalobu na odškodnění ve výši 55 milionů marek, již podpořil řecký nejvyšší soud Aréopagos.

V červnu 2003 však Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe žalobu odmítl. Odvolal se mimo jiné na právní stav roku 1944 a na imunitu států vůči žalobám jednotlivců. Sama vláda v Athénách podporovala požadavky svých občanů na odškodnění jen vlažně. Zjevně to souvisí s opakovaným tvrzením německých médií, že Berlín vykonával na Athény ohledně "kauzy Distomo" značný tlak.

Foto: archiv, Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ