Úterní rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, podle něhož mají být zakázány kříže v italských školách, způsobilo "malý zázrak" a téměř sjednotilo Itálii v obraně tohoto symbolu. Napsal to dnešní italský list Corriere della Sera. Ve sporu se vedle italské vlády angažuje i Vatikán.
"Vypadá to, jako kdyby někdo chtěl popírat roli křesťanství při formování křesťanské identity," uvedl vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Mluvčí ubírá soud ve Štrasburku právo vměšovat se touto formou do nejvlastnějších záležitostí Itálie. Ministryně pro vzdělávání Mariastella Gelminiová označila kříž jako pevnou součást italské kultury. Hájit jeho přítomnost ve školách podle ní znamená "hájit vlastní tradici".
Výnos soudu vyvolal debaty také ve Španělsku, kde rozděluje katolíky a laiky.
"Verdikt štrasburského soudu způsobil malý zázrak: vytvořil téměř celonárodní jednotu k obraně symbolu křesťanství," napsal komentátor Massimo Franco. Rozhodnutí soudu podporuje pouze italská extrémní levice.
Italská pravice, která má blízko ke katolické církvi, samozřejmě proti verdiktu ze Štrasburku útočí, ale rovněž šéf hlavní opoziční formace levého středu Demokratické strany Pierluigi Bersani vyjádřil politování nad tím, že se "zdravý rozum stal obětí práva". I další opoziční strana Itálie hodnot kritizovala "chybnou odpověď na požadavek laičnosti".
"Tyto postoje jsou poznamenány citlivostí, jejíž kořeny jdou nad politickou či náboženskou příslušnost," konstatoval Massimo Franco. "Odvráceným důsledkem 'ne' soudu může být povzbuzení pro ty nejreakčnější kruhy katolické církve," napsal.
List La Stampa zase v komentáři připomíná, že přítomnost kříže ve školách nepředepisuje žádný zákon a že italská ústava dává stejnou svobodu všem vyznáním a tím stanoví laický charakter státu. "Je pozoruhodné, že nám to musel připomenout cizí soudce," konstatoval deník. Jestliže je náboženství silné, nepotřebuje zvláštní ochranu, dodal.
Štrasburský soud v úterý dospěl k závěru, že přítomnost katolického kříže ve školách odporuje právu rodičů na vzdělávání jejich dětí podle vlastního přesvědčení a právu dětí na svobodu vyznání. Na soud se před sedmi lety obrátila matka, Italka finského původu, se dvěma sny, kteří navštěvovali státní školu Vittorino da Feltre v Padově.
O krucifixy se bojuje i ve Španělsku
Ve Španělsku pobouřilo rozhodnutí soudu organizace sdružující soukromé školy. Ty je označily za překvapivé a nepřijatelné. "Kdyby se něco takového stalo ve Španělsku, bylo by třeba s veškerou vehemencí manifestovat," uvedly. "Itálie se nemůže vzdát své víry, protože je kolébkou katolicismu," uvedla jedna z jejích představitelek.
Naopak sdružení Laické Španělsko vyzvalo socialistického premiéra Josého Luise Zapatera, který nemá dobré vztahy s katolickou církví v mnoha otázkách, aby se štrasburským rozhodnutím inspiroval a požadoval okamžité odstranění náboženských symbolů z veřejných budov, aby se tak skoncovalo s anachronismem.
Soud ve Valladolidu v roce 2008 vyhověl rodičům žáka a poprvé nařídil státní škole, aby odstranila ze tříd náboženské symboly, tedy kříže. Tím vyvolal pobouření katolických kruhů.
Podle mluvčí socialistů Cándidy Martínezové se ve Španělsku tato otázka již vyřešila v rámci respektování náboženského přesvědčení a osobní volby každého.
"Tento typ symbolu se již ve většině státních vzdělávacích zařízení neobjevuje a stalo se tak přirozenou cestou. Jestliže se objeví problém a někdo usoudí, že jeho náboženská volba není respektována, je logické, že s ohledem na všechny se tyto symboly odstraní," uvedla.
Foto: ansa a Profimedia