Jachty berou před italským berňákem kramle do zahraničí

Zahraničí
11. 8. 2013 08:00
Italští majitelé jachet odplouvají do zahraničních vod (ilustrační foto).
Italští majitelé jachet odplouvají do zahraničních vod (ilustrační foto).

Mnoho italských přístavů zívá prázdnotou. Důvod je prostý. Lovci daňových podvodníků troubí halali na luxusní jachty a motorové lodi. Jejich italští majitelé odplouvají hledat útočiště ve Francii, v Chorvatsku a dalších bezpečných zemích.

Ještě donedávna byly snem mnoha majitelů plachetnic a motorových lodí: idylické zátoky v Toskánsku, u Capri anebo ostrovů kolem Sicílie.

Minulý týden vyhodila u pobřeží Sicílie kotvu 63 metrů dlouhá jachta bývalého bosse Formule 1 a playboye Flavia Briatoreho. To je ale spíše výjimka. Podél zhruba osm tisíc kilometrů dlouhého pobřeží Itálie je jinak klid.

Briatore nadává: "Zvýšení daní na jachty a finanční kontroly ničí naší turistiku." Majitelé lodí se podle něj přesunuli do Chorvatka či na Korsiku, neboť tyto země jsou "pohostinnější".

Kdo bych chtěl poctivě krmit berňák? Natož Italové...S úředníky finančáku má Briatore otevřený účet. Před třemi roky mu zabavili jeho nádhernou loď Force Blue. Tato zpráva obletěla svět a zastrašila nejednoho bohatého šífaře.

Briatore nyní čeká na soudní proces, ale na své motorové superjachtě může stále brázdit moře a oceány. Domovský přístav má na Kajmanských ostrovech.

Byl dosud nejznámější "obětí" na vlnách čilého italského berňáku, ale jen jednou z mnoha.

Protože si hodně boháčů přehlásilo své lodě na nastrčené figurky nebo firmy, vyrážejí teď finanční úředníci na kontroly přímo na moře. A často se nevracejí bez kořisti. Jen při 700 kontrolách u pobřeží Apulie na jihovýchodě Itálie hlásí policie 286 podezřelých případů. Je mezi nimi i muž, který plul na jachtě za 1,2 milionu eur (asi 30 milionů Kč), třebaže je oficiálně bez jakýchkoli příjmů.

Jachty boháčů v Ligurii.

Podobné případy nejsou ničím výjimečným. V Itálii, podobně jako třeba v Řecku, je mnoho "chudých boháčů", kteří vlastní megalodě, ale v jejich daňovém přiznání si lze přečíst, že mají roční příjem sotva 20 tisíc eur (asi 500 tisíc Kč). 

Daňoví kontroloři napochodují často do přístavů a provádějí tam razie na oko. Jejich šéf Attilio Befera zastává názor, že se tím šíří "zdravý strach".

Tento strach ale vytváří nové problémy. Podle údajů observatoria pro nautiku zůstávala loni v italských přístavech třetina míst pro kotvení prázdná. A letos je to ještě více. V tomto roce klesly příjmy italských marín ve srovnání se stejným obdobím loni o 56 procent.

Briatore s svou přítelkyní. V pozadí jeho superjachta Force Blue.Kolem 30 tisíc Italů převezlo své plachetnice a motorové jachty do Slovinska, Chorvatska, Řecka, Černé Hory, Francie, Turecka či na sever Afriky.

To je nejen bezpečnější, ale koneckonců i levnější. V takovém Saint-Tropez ve Francii stojí jedno kotevní místo v přepočtu 33 400 korun. To je o polovinu méně, než kolik z vás vytáhnou v sardinském Porto Cervo, na Capri nebo v ligurském Portofinu.

Škudlení na místě pro kotvení není ale důvodem, proč majitelé luxusních plavidel dávají italským přístavům vale. Kontroloři "běsní" tak, že jednu loď někdy lustrují až čtyřikrát denně.

A koho by bavilo jít si v přístavu sníst něco do pizzerie, kde celý den posedává tucet finančních policajtů.

Autor: - pp -Foto: Shutterstock , ČTK , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ