Před dvěma týdny zažilo Irsko další potravinový skandál. Laboratorní testy zjistily, že levné hamburgery prodávané v několika britských a irských supermarketech obsahují až 30 procent koňského masa, ačkoli jsou deklarované jako hovězí. Záhada, odkud se konina v hamburgerech vzala, je už vyřešena.
Podezření zprvu padlo na tři domácí továrny, ale pátrání se rychle zúžilo na firmu Silvercrest Foods, která je součástí Food Processors Group/AIBP v hrabství Monaghan. Je to největší zpracovatee hovězího v Irsku.
Postižené supermarkety, mezi nimiž je nevětší Tesco, odstranily z regálů kolem deseti milionů hamburgerů. Stejně postupovalo Tesco i v České republice.
Řetěz bufetů Burger King vypověděl se Silvercrest dodavatelskou smlouvu. Zatímco konzumace koňského masa je v Irsku tabu, v Británii se jí, avšak jen velmi zřídka.
O uplynulém víkendu Irský ministr zemědělství Simon Coveney sdělil, že testy odhalily viníka kontaminace. Je jím prefabrikát vyráběný z odpadů z koňského masa v Polsku. AIBP sice v Polsku vlastní jednu továrnu na zpracování masa, ale odmítá, že by corpus delicti pochází od nich.
U ostře sledované suroviny jde o přísadu k zlepšení konzistence, jež obsahuje tuk a zbytky masa.
Irská firma slíbila, že napříště bude ve svých závodech v Irsku a Británii používat výhradně domáci suroviny. Vedení firmy současně sdělilo, že ze skandálu vyvodilo i personální důsledky a vyměnilo celý management v hrabství Monaghan.
Prostory podezřelých závodů se nyní důkladně čistí.
Záhadou nicméně zůstává, proč irský masný průmysl používá odpady z Polska, když je zelený ostrov největším exportérem hovězího na severní polokouli.
Podle polských sdělovacích prostředků byla konina zjištěna ještě ve dvou firmách: irské Liffey Meats a britské Dalepak Hambleton.