Jak zabránit týrání dětí? lámou si hlavu Poláci
20.06.2008 11:17
Polská vláda hledá způsob, jak předejít násilí na dětech. V posledních týdnech média odhalila několik případů dětí, které jejich rodiče týrali. Poslanci zvažují zavedení registru dětí z problémových rodin i úplný zákaz tělesných trestů. Tisk nedávno informoval o dvouměsíčním děvčátku, které přežilo týrání rodičů takřka o vlásek.
Tři a půl roku starý Bartek, kterého bil jeho otčím, podle tisku zemřel v nemocnici; jeho sestra zmizela za záhadných okolností.
"Zahájili jsme v posledních dnech velmi rychlé prověřování všech technik užívaných v EU, které mají takovým neštěstím zabránit," řekl premiér Donald Tusk. Jako příklad uvedl britské řešení, které spočívá v monitorování osudu dítěte. Systém zahrnuje například informace o očkování. "Pokud se dítě nedostavilo na povinné očkování, znamená to, že se v jeho rodině děje něco špatného," vysvětlil Tusk.
Psycholog Krzysztof Sarzala z gdaňského centra pomoci rodině je přesvědčen, že pokud by v Polsku podobně jako v Británii fungoval registr dětí, kterým hrozí násilí, žádná tragédie by se nestala.
"V současnosti je to tak, že policie má své informace o patologii v rodině a sociální správa zase své, nemocnice případy agrese vůbec neregistrují a sousedi se o takové případy raději nechtějí zajímat a nikdo není schopen pomoci," řekl.
Bývalá ministryně práce Joanna Kluziková-Rostkowská připravila návrh na vypracování elektronického systému monitorování osudů dítěte. Systém by byl jakousi velkou základnou dokumentů, kde by se nacházely informace o osudech dětí z rodin, nad nimiž má dohled například soudní kurátor nebo které figurují v policejních statistikách.
Stačilo by, že by jednou došlo k nějaké potyčce v rodině ukončené zásahem policie a příslušný zápis by se dostal do systému. Přístup k zašifrovaným dokumentům by měli kromě policie pracovníci sociální pomoci, učitelé, kurátoři, dětské zdravotní sestry a lékaři.
Informace o každé znepokojivé modřině na obličeji školáka by díky tomu systému byla přístupná v celé zemi. "Takový systém by nám umožnil sledovat osudy dětí z rodin, kde hrozí něco špatného, nebo takových, kde dochází k rodinnému násilí," uvedla Kluziková-Rostkowská.
Systém, který se vytváří od roku 2006, by mohl začít pracovat okamžitě. K jeho zprovoznění ale chybí pět milionů zlotých, které podle vlády však ve státním rozpočtu chybějí.
"Nechceme sledovat osud deseti milionů dětí. Chceme monitorovat osudy těch, které se vychovávají v rodinách, kde je běžné násilí, tam, kde zasahuje policie. Takový systém by mohl předejít případům týraných dětí," vysvětlila poslankyně.
Poslanci zvažují i úplný zákaz tělesných trestů. Dosud bylo bití dětí v Polsku stíháno pouze v případě, že někdo podal na danou osobu trestní oznámení. Podle návrhu současné ministryně práce Jolanty Fedakové by byla i facka již přestupkem. Opoziční levice navíc chce, aby trestáni byli také lidé, kteří o týrání vědí, ale nenahlásí ho.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.