Německo
Jamajka, semafor? Jaká koalice vznikne po volbách
17.09.2017 05:57
Vznikne v Německu po parlamentních volbách 24. září Jamajka, semafor nebo spíše červeno-červeno-zelená koalice? S takovouto terminologií, která odkazuje na typické barvy jednotlivých stran, o povolebním vývoji už řadu týdnů diskutují německá média, politici i odborníci.
V Německu je běžné vládní koalice rozlišovat podle barev zastoupených stran. Koalici konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie se tak běžně říká černo-červená, vládě SPD a Zelených zase červeno-zelená.
Výrazně zajímavější jsou názvy vlád složených ze tří stran. Koalici CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených se přezdívá Jamajka, podle černo-žluto-zelené vlajky tohoto karibského státu, vláda složená z CDU/CSU, SPD a Zelených se zase podle téhož principu nazývá Keňa. Barvy semaforu kopíruje koalice SPD, FDP a Zelených, ve vládě SPD, Levice a Zelených je pak červená barva zastoupená hned dvakrát, a tak se jí říká červeno-červeno-zelená.
Barevné rozlišování koalic s oblibou používají všechna německá média, která už dlouhou dobu řeší i všemožné povolební konstelace. Velkou pozornost přitom věnují i kabinetům jednotlivých spolkových zemí, jejichž úspěšné - nebo naopak neúspěšné - fungování by mohlo být kladným, či odstrašujícím vzorem pro spolkovou úroveň.
Barevné inspirace je přitom na zemské úrovni spousta. Jamajku je možné najít v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku, Keňu v Sasku-Anhaltsku, semafor v západoněmeckém Porýní-Falci a červeno-červeno-zelenou koalici zase v Berlíně. Na mapě zemských vlád jsou ale i další barevné kombinace - červeno-zelená, černo-červená, černo-zelená nebo černo-žlutá.
Pokud jde o celoněmeckou úroveň, ani CDU/CSU, ani sociální demokraté nepreferují, aby po volbách pokračovala dosavadní velká koalice. CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která je jasným favoritem parlamentních voleb, by mnohem raději uzavřela černo-žlutou koalici s FDP a vyloučeno není ani černo-zelené spojenectví se Zelenými.
Ani jedna z těchto variant však není bezproblémová. Bavorské CSU by spojenectví se Zelenými bylo hodně proti srsti a podobné pocity má v opačném gardu i levicovější část Zelených. Proti koalici s FDP zase hovoří zkušenosti z poslední takové vlády v letech 2009-2013, která není považována za příliš úspěšnou. Svobodní demokraté se po ní navíc poprvé od druhé světové války nedostali do Spolkového sněmu.
Úvahy o těchto koalicích mohou navíc po volbách vzít velmi rychle zasvé, protože zatím vůbec není jisté, že by měly parlamentní většinu. Podle většiny průzkumů veřejného mínění tomu tak nebude. Na tom samém zřejmě ztroskotá i možnost vytvoření první červeno-červeno-zelené vlády pod vedením sociální demokracie na celostátní úrovni.
Ve hře tak nakonec dost možná zůstanou jen dvě realistické varianty - první celoněmecká Jamajka (CDU/CSU, FDP a Zelení) nebo pokračování dosavadní černo-červené koalice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.