"Pan Evropa"
Juncker dal Čechům za pravdu. "Zaslouží stejně kakaa v čokoládě jako ostatní"
13.09.2017 14:09 Aktualizováno 13.09. 15:05
Praxe dvojí kvality potravin není v Evropské unii přípustná, prohlásil dnes v europarlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.
Juncker problém, na který Češi a Slováci v EU opakovaně upozorňují, zmínil ve svém letošním projevu o stavu Evropské unie, předneseném v polovině funkčního období jeho komise.
"Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích," prohlásil šéf komise. Podobné věci podle něj už nyní unijní právo zakazuje, a je proto třeba zajistit, aby národní úřady mohly tyto praktiky skutečně vymýtit.
Sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová, která na problém poukazuje v europarlamentu už delší dobu, Junckerova slova uvítala. "Mohu pouze dodat, že sice pozdě, ale přece. Dvojí standardy čehokoliv jsou nepřijatelné a nebavme se pouze o kvalitě potravin či jiných produktů. Tématem pro nás musí být reálné sbližování životní úrovně," uvedla v prohlášení.
Česká republika začala na problematiku méně kvalitních výrobků, které jsou v českých obchodech k dostání ve stejných obalech ale s jiným obsahem než na západ od hranic, upozorňovat hlasitěji před několika měsíci. Věc opakovaně zmiňoval například ministr zemědělství Marian Jurečka na setkáních se svými kolegy z dalších unijních zemí. Před prázdninami téma v Bruselu při jednáních s Junckerem opět otevřel také slovenský premiér Robert Fico.
Čeští europoslanci Junckerova slova o stejné kvalitě potravin ve všech zemích EU, které Juncker stanovil jako jedno z klíčových témat pro další období, přivítali.
"Pro Českou republiku z toho plyne jednoznačné poučení. Nenechat se uplatit slibem vyššího obsahu kakaa v čokoládě a nekývnout na členství v dluhové unii, ve kterou se mění eurozóna," uvedl po projevu europoslanec Jan Zahradil (ODS). Reagoval tak na Junckerův výrok, v němž snahu o stejnou kvalitu potravin demonstroval na příkladu obsahu kakaa v čokoládě. "Slováci si nezaslouží méně rybího masa v rybích prstech. Češi si nezaslouží méně kakaa v čokoládě," řekl v projevu Juncker.
Podle Zahradila si státy EU nesmějí nechat předepisovat "komu udělí právo pobytu" a nesmějí dovolit Evropské komisi, aby za ně rozhodovala, "se kterými investory smějí spolupracovat". I další europoslanec z ODS Evžen Tošenovský Junckerův projev kritizoval. "Orgán dohledu nad pracovním trhem, to nevymyslela ani RVHP (hospodářské seskupení socialistických zemí v době studené války)," reagoval Evžen Tošenovský na Junckerův plán vytvořit dozorčí orgán, který by dohlížel mimo jiné na stejné odměňování za stejnou práci ve všech členských státech.
Také europoslankyně Šojdrová vyzdvihla, že předseda EK připomněl, že Evropa není jen jednotný trh, ale i region, kde platí principy právního státu a svobody slova: "Jsem velmi ráda, že zaznamenal snahu ČR o to, aby naši spotřebitelé měli stejnou kvalitu potravin jako spotřebitelé jinde v Evropě."
Europoslankyně Šojdrová ale stejně jako místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička Junckerovi vytkli, že mezi zeměmi, které budou příští rok slavit sté výročí svého vzniku, hovořil v projevu o pobaltských zemích, ale nezmínil Českou republiku. "Neurazil jsem se, ale mrzí mě, že jste nezmínil ČR mezi státy, které budou příští rok slavit 100 let," řekl před europoslanci v reakci na Junckerův projev Telička.
"Projev Jeana-Claudea Junckera patřil k jeho lepším," uvedla v komentáři europoslankyně Dita Charanzová (ANO). Dodala, že by měl být větší důraz kladen na bezpečnost. Charanzová ocenila, že se Juncker věnoval obchodním otázkám, což kvitoval i Pospíšil. "Záměr uzavřít další smlouvy o volném obchodu, například s Austrálií a Novým Zélandem posílí evropskou ekonomiku," řekl ČTK Pospíšil.
Ekonomický aspekt Junckerovy vize budoucnosti zdůraznil i europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). "Myslím si, že je to všechno o tom, abychom měli co nejlépe fungující společný trh, protože to je obrovská ekonomická síla EU, i když to samozřejmě není to jediné, o čem Evropská unie je," uvedl Niedermayer.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.