Kasárna i protiletecký bunkr: Němci shání ubytování běžencům

Zahraničí
30. 11. 2015 13:45
Na snímku uprchlické ubytování Glienicker Straße v Berlíně. Státní úřad pro zdravotnictví a sociální věci (LAGeSo) upravil dvě sportovní haly a zbudoval v nich úkryt pro uprchlíky.
Na snímku uprchlické ubytování Glienicker Straße v Berlíně. Státní úřad pro zdravotnictví a sociální věci (LAGeSo) upravil dvě sportovní haly a zbudoval v nich úkryt pro uprchlíky.

Německo řeší problém s nedostatkem ubytovacích kapacit pro statisíce běženců, kteří letos přišli do země. S nadcházející zimou není možné pokračovat v provozu stanových městeček, a proto úřady hledají budovy, do nichž by bylo možné uprchlíky přesunout. Spolková agentura pro nemovitosti (BIMA) doporučuje využít k tomuto účelu neužívané bunkry a stanoviště tajných služeb.

Afghánské děti obědvající v německé školce v Postupimi. Do Braniborska přišlo v tomto roce kolem 35 tisíc uprchlíků.BIMA vytipovala přes osm set nemovitostí, které by podle úředníků bylo možné po nezbytných úpravách využít k ubytování běženců. Agentura předala návrhy spolkovým zemím, na jejichž území se objekty nacházejí, aby samy rozhodly o jejich možné proměně na ubytovny. Spolkové země zatím přebudovaly k tomuto účelu asi třetinu z vytipovaných objektů.

Mezi nejčastějšími návrhy BIMA jsou nevyužívané části kasáren. V seznamu se ale objevil také protiletecký bunkr ve Frankfurtu nad Mohanem, který podle agentury nabízí velké množství místností, které mají relativně velkou plochu, a proto by mohl nabídnout lůžka pro mnoho uprchlíků. Frankfurtská radnice však takové využití bunkru odmítla, ubytování běženců v železobetonovém komplexu bez oken s dva metry tlustými zdmi podle města není vhodné.

Ženy a děti z Afghánistánu a Iráku tráví čas v rekreačním centru lidové solidarity v Drážďanech v Německu.Největší kontroverze vyvolala skutečnost, že se v katalogu BIMA objevil i někdejší hlavní stan nacistického vůdce Adolfa Hitlera Orlí hnízdo v hesenském pohoří Taunus. Využití místa, odkud Hitler řídil na konci druhé světové války ofenzivu v Ardenách, pro ubytování běženců však jednoznačně odmítla hesenská zemská vláda. Považuje to za nevhodné kvůli historickým souvislostem.

V Severním Porýní-Vestfálsku naproti tomu vzniká ubytovna pro uprchlíky v jednom z nezvyklých objektů. Zemská vláda tam přistoupila na návrh BIMA, aby k tomuto účelu využila někdejší odposlouchávací stanici Spolkové zpravodajské služby (BND) nedaleko Bonnu. Stanice dříve sloužila ke špehování zahraničních ambasád v západoněmeckém hlavním městě, po přesunutí vlády do Berlína ji rozvědka opustila.

Německo letos očekává kolem milionu žadatelů o azyl. Do vyřízení jejich žádosti jim úřady musejí zajistit ubytování. Zatímco v létě mnoho uprchlíků zůstávalo ve stanových městečkách, při současných teplotách těsně nad nulou podle úřadů není možné v provozování takových městeček pokračovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA, Oliver Killig, imago stock&people, Ralf Hirschberge

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ