Rozkvět zažívají v Polsku soukromé kliniky, které se zaměřují na léčení cizinců. Na rozdíl od státního zdravotnictví, v němž se nedostává peněz na platy lékařů, zdravotních sester či nákupy nových přístrojů, se privátním klinikám daří. Jen ve Varšavě jejich služeb ročně využívá více než tisíc cizinců.
Klienty z Británie, Německa či Francie k polským zubařům, plastickým chirurgům a v poslední době také k očním lékařům lákají atraktivní ceny a renomé polských lékařů.
"Počet pacientů ze zahraničí stále roste. Buduje se řada nových klinik, které dávají přednost cizincům před polskými občany," uvedl Pawel Paluchowski, ředitel kliniky IQMedica, která se zaměřuje na zdravotní turistiku.
Zubaře ve Varšavě má již mnoho obyvatel Británie. Na plastické operace přijíždějí do polské metropole kromě Britů také Skandinávci, Němci a Francouzi.
S klinikou na výlet
Cizinci mohou počítat nejen s provedením zákroku a následným léčením, ale také s doprovodnými službami, jako jsou organizované výlety, pobyty v lázních a relaxačních zařízeních. "Je to již standardní součást služeb, které nabízíme," uvedl Paluchowski.
O nabídce polských lékařů se cizinci dovídají především prostřednictvím konzultantů v zahraničí. "Nejvíce jich máme v Británii, protože tam je naše nabídka cenově nejatraktivněji," vysvětlil Paluchowski.
Pacientům kliniky zajišťují osobní doprovod. Vybraná osoba organizuje cestu do Polska, vyzvedává pacienta na letišti, vozí ho na kontroly do kliniky a zajišťuje mu termín zákroku.
Největším lákadlem je v tomto směru cena. Například porcelánová korunka stojí v Polsku 600 zlotých (4 300 korun), v Británii se za ní platí okolo 3000 zlotých (21 600 korun). "Zásada je jednoduchá. Čím dražší zákrok, tím více se vyplatí podstoupit jej ve Varšavě," vysvětlil Paluchowski.
Peníze do státní kasy
Na léčení přijelo loni do Polska podle odhadů odborníků 200 tisíc cizinců. Jsou to zhruba dvě procenta ze všech turistů. Podle předpovědí jich v roce 2013 bude asi třikrát více.
Podle polského Institutu turistiky "zdravotní turista" utratí v zemi v průměru o 150 dolarů více než "turista cestovatel", tedy nejméně 320 dolarů (6 500 korun).
Zatímco do Polska míří cizinci z různých zemí Evropské unie, sami Poláci, zejména z jihu země, jezdí do lékáren a k zubařům do České republiky. Takzvané farmaceutické turisty lákají do českých lékáren údajně nejen ceny, ale i snadnější přístup k lékům.
Foto: archiv