Z iniciativy kišiněvské radnice byly v moldavské metropoli spuštěny vlajky na půl žerdi a opatřeny černou stuhou. Primátor města Dorin Chirtoaca tak obyvatelům připomněl 200. výročí uzavření takzvaného bukurešťského míru, v jehož důsledku se území někdejší Besarábie ocitlo pod ruskou správou. Chirtoaca události z roku 1812 označuje za počátek ruské okupace Moldavska.
Kišiněvský starosta je druhým mužem ve vládní Liberální straně, která prosazuje maximální propojení země s etnicky a jazykově blízkým Rumunskem. Prosadit státní smutek na území celého státu se mu ale nepodařilo, protože parlament počátkem května příslušnou rezoluci nepodpořil. Na vládních budovách v centru Kišiněva tak vlajky na půl žerdi spuštěny nebyly.
Vedení Liberální strany v čele s jejím šéfem Mihaiem Ghimpuem dnes na znamení smutku položilo květy k památníku obětí komunistického režimu u kišiněvského parlamentu. "Bída, korupce, komunismus, vše, s čím se dnes potýkáme, je důsledkem okupace z roku 1812," prohlásil Ghimpu.
Levicová opozice a silná ruskojazyčná menšina má na historický vývoj jiný názor. Bukurešťský mír, který v roce 1812 uzavřel rusko-tureckou válku, považuje za mezník v moldavských dějinách, který díky ruským zbraním oblast zbavil turecké nadvlády. Stoupenci proruského hnutí Molodaja gvardija v Kišiněvě uspořádali demonstraci, na níž primátora vyzvali k demisi a obvinili ho ze zkreslování dějin.