Slovensko
Kiska i přes pochybnosti přijal Pellegriniho návrh na novou vládu
21.03.2018 17:13 Aktualizováno 21.03. 20:03
Slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek jmenuje novou vládu v čele s dosavadním vicepremiérem Peterem Pellegrinim. Kiska to ve středu řekl novinářům. Hlava státu souhlasila s novým návrhem složení kabinetu, který mu dopoledne předložil Pellegrini poté, co Kiska původní variantu v úterý odmítl. Pellegrini se podle úřadu vlády již ve čtvrtek zúčastní summitu Evropské unie, předtím se v Bruselu sejde s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim.
Pellegrini oproti původnímu návrhu ustoupil v případě nového ministra vnitra, kterým se nakonec stane současný ministr zdravotnictví Tomáš Drucker. Dříve koalice navrhovala syna známého zpěváka Jozefa Ráže mladšího, vůči kterému Kiska měl výhrady.
Novou vládu sestavily tři strany současné koalice poté, co premiér Robert Fico v polovině čtyřletého funkčního období podal minulý týden demisi v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.
"Se složením nové vlády nejsem spokojen na 100 procent. Jako hlava státu ale nepřekročím hranici danou ústavou a ústavními zvyklostmi. Slovensko je parlamentní demokracii a vládě pod vedením pana Pellegriniho vyjádřila podporu většina poslanců Národní rady," řekl Kiska.
Slovenský prezident má v souladu s ústavou volné ruce při výběru premiéra. Podle tradice se předsedou vlády ovšem stává osoba, která se může opřít o většinu v parlamentu.
Očekává se, že Pellegriniho vláda získá důvěru sněmovny, ve které má koalice Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a strany Most-Híd většinu. Pellegrini je místopředsedou Ficova Směru-SD, který je nejsilnější vládní stranou.
V nové vládě bude pokračovat většina stávajících ministrů, ke změně dojde na šesti z celkového počtu 15 členů vlády. Po výměně premiéra nastoupí na Pellegriniho dosavadní funkci vicepremiéra pro investice a informatiku poslanec Směru-SD Richard Raši. Nového ministra vnitra Druckera vystřídá v jeho nynější funkci ministra zdravotnictví státní tajemnice (náměstkyně) tohoto úřadu Andrea Kalavská. Ministryní kultury se stane šéfka jedné z krajských organizací Směru-SD Ľubica Laššáková, která se omluvila za své dřívější výroky o vlivu amerického finančníka George Sorose na postkomunistické země a o bohatství neziskového sektoru. Nejmenší vládní strana Most-Híd zase navrhla novým ministrem spravedlnosti šéfa svého poslaneckého klubu Gábora Gála. Současná ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská minulý týden oznámila, že nebude pokračovat v novém kabinetu.
Nová vláda podle Kisky bude muset zabojovat o důvěru veřejnosti v době napjaté situace ve společnosti. V uplynulých dvou týdnech se na Slovensku konaly demonstrace proti vládě i za vypsání nových voleb. Protesty byly největší od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Další demonstrace jsou svolány na pátek.
Opozice jako řešení politické krize opakovaně vybídla k vypsání nových voleb. Vládní strany tuto možnost odmítly, byť Most-Híd původně podmiňoval své setrvání v koalici právě předčasnými volbami. Opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti zvažuje možnost referenda o nových volbách.
Dosavadní rozdělení křesel ve vládě mezi koaliční strany zůstane zachováno i v Pellegriniho kabinetu, který by měl také převzít programové prohlášení Ficovy vlády.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.