Prezident Václav Klaus se považuje za disidenta Evropské unie. Prohlásil to dnes v Dublinu, kde začal svou třídenní státní návštěvu Irska. Klaus se v úterý soukromě setká s vůdčí postavou irského odporu proti lisabonské smlouvě Declanem Ganleym, což podle irského tisku vyvolalo nevoli zdejší vlády.
"Já nevidím žádný důvod, abych se s ním nemohl setkat," řekl Klaus českým novinářům po jednání s irským premiérem Brianem Cowenem. Připomněl svého předchůdce Václava Havla, který se v úřadě podle něj také rád setkával se zahraničními disidenty. "Takže já se teď setkávám s disidentem Evropské unie a já se mezi ně počítám," prohlásil český prezident, který jako jeden z mála evropských státníků ostře kritizuje smlouvu, která má reformovat fungování unijních institucí.
Podle středečního vydání listu Irish Times si irská vláda na chystané setkání dvou předních euroskeptiků stěžovala na českém velvyslanectví. Česká diplomacie prý ale od irské strany žádnou stížnost neobdržela. Irský deník také napsal, že se očekává, že český prezident uspořádá pro Ganleyho večeři. Podle prezidentské kanceláře však Klaus přijal pozvání od irského multimilionáře, který podniká hlavně v telekomunikacích. Klaus k tomu dnes poznamenal, že tento "humbuk" byl podle něj vyvolán novinářsky, nikoli reálně.
Ganley je předsedou hnutí Libertas, které se zasloužilo o to, že Irové v červnu nástupce neúspěšné euroústavy odmítli v referendu. Klaus, který se s Ganleym setkal již v červenci v Lánech, po irském "ne" označil dokument za mrtvý. V Česku ho parlament zatím neprojednával, neboť čeká na verdikt Ústavního soudu, zda není v rozporu s českou ústavou. Jeho rozhodnutí mělo původně padnout dnes, kvůli prezidentově cestě do Irska však bylo jednání přesunuto na 25. listopadu.
ČTĚTE TAKÉ: Jak Václav Klaus leze na nervy irské vládě
Pokud smlouvu neratifikují všechny členské země EU, nemůže vstoupit v platnost. Zatím ji schválily parlamenty 24 z 27 unijních států. Irská vláda nyní hledá způsob, jak ji přijmout. Podle Klause, který se dnes setkal i s irskou prezidentkou Mary McAleesovou, je předčasné říct, zda se rozhodne pro druhé referendum, které požadovaly některé evropské velmoci. Po jednání s Cowenem prý nabyl dojmu, že si je irský kabinet vědom, že tuto otázku nemůže uspěchat.
Své veřejně známé názory na lisabonskou smlouvu irskému premiérovi Klaus prý neopakoval. "Myslím, že by to bylo zbytečné," řekl český prezident, přičemž použil anglické přirovnání "jako nošení uhlí do Newcastlu". Udělal to beztak již v rozhovoru pro poslední vydání irského týdeníku Sunday Business Post, v němž odmítl potřebu ratifikace lisabonské smlouvy kvůli současné globální krizi.
Tyto dvě otázky podle něj spolu nesouvisejí. "Tato krize naopak - doufám - zvýraznila potřebu soustředit se na praktické a naléhavější věci, nikoli na umělé evropské unifikační projekty," poznamenal Klaus na adresu lisabonské smlouvy. Zopakoval rovněž, že její ratifikační proces měl skončit hned po zamítavém irském referendu.
Foto: AP